Protože nejšikovnější ruce ve vsi mají Patlálci, obrátili se zastupitelé na místní keramický kroužek.

A dobře udělali. Od loňského listopadu, na kdy byla Zemanova návštěva Olomouckého kraje plánována a nato po prezidentově úrazu zrušena, čeká překvapení Cholinských na bezpečném místě.

„Dlouho jsme nepřemýšleli. Patlálci jsou moc šikovní, tak byla volba celkem jasná. Doufáme, že dárek pana prezidenta zaujme," usmála se Pavla Bezová, starostka Choliny, kterou hlava státu zatím jen projížděla, a to Tomáš Garrigue Masaryk v dubnu 1929.

Patlálci se shodli, že prezidentovi předají jeden z jejich nejúspěšnějších keramických výrobků – Andílka.

„Jde o sošku anděla vypálenou z keramické hlíny, která slouží zároveň jako svícen – v rukou drží hvězdičku, na niž se položí čajová svíčka," popisovala Renata Kuchařová, která andílky-svícny vyrábí v různých velikostech.

Každý andílek je originál a Renatě Kuchařové zabere několik hodin, než z keramické hlíny rozválí válečkem pláty a vykrájí šaty, křídla a obličeji vtiskne budoucí výraz.

„Panu prezidentovi jsme vybrali jednoho moc pěkného, který se skutečně podařil," svěřila se autorka obdivovaného výtvoru, který poputuje na Hrad.

Prezident přijede do Choliny ve čtvrtek odpoledne. Místní si rozhodně nenechají návštěvu ujít. Ani Renata Kuchařová.

„Určitě přijdu. Jsem ráda, že prezident přijede. Cholinu zviditelní," dodala sympatická čtyřicátnice.

Návštěvu prezidenta Zemana na Olomoucku budeme sledovat ON-LINE

Do Hanáckého muzea asi nevystoupá

Prezident měl během patnácti minut strávených v Cholině navštívit Hanácké muzeum, kde místní shromáždili rozmanité předměty spojené s každodenním životem hanácké vesnice. Nakonec se na exponáty zřejmě nepodívá.

„Muzeum je hůře dostupné, nachází se v patře, kam je potřeba vystoupat po strmějším schodišti," vysvětlila s odkazem na loňské zraněni hlavy státu starostka obce.

Místo toho ale připravili pro Miloše Zemana ještě jedno překvapení, které na něj bude čekat na dvoře u obecního úřadu.

„Takový příjemný gastronomický zážitek," tajila vyvrcholení prezidentovy zastávky v rodišti olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila.