Jde o speciálně upravená auta s nejnovější nástavbou. Vybavena jsou špičkovými technologiemi, které budou sloužit posádkám na cestě k lidem ohroženým na životě a jejich převozu do zdravotnického zařízení.

Nová vozidla nahradí stávající sanitky na stanovištích v Olomouci, Šternberku, Hranicích, Prostějově a Přerově.

Studie stavebních úprav Červeného kostela na třídě Svobody v Olomouci
Červený kostel v Olomouci chce "odčarovat" tato proměna. Jak se vám líbí?

„Stáří stávajícího vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je v průměru kolem pěti let. Sanitky mají průměrně naježděno zhruba 350 tisíc kilometrů. Proto je tu snaha o postupnou obnovu. Nové vozy jsou mnohem modernější – mají například více místa v prostoru, kde leží pacient. Výhodou je také možnost otevřít sanitku ze všech stran," uvedl Petr Hubáček, ředitel ZZS Olomouckého kraje.

Nové sanitky přišly na více než 24,5 milionu korun. Celou částku hradil Olomoucký kraj ze svého rozpočtu.

„Už brzy ale Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše program, z něhož bude možné žádat o dotaci na koupi sanitek. Určitě v něm chceme uspět a pořídit další vozy – tentokrát s finanční podporou státu," uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Dvě z pořízených sanitek mají náhon na všechna čtyři kola. Jezdit budou na Hranicku a Šternbersku, kde vozy musí často zdolávat méně přístupný terén. Zdravotnická záchranná služba má v současné době celkem 53 sanitních vozů.

Heliport letecké záchranné služby v Olomouci.
Heliport na Tabuláku asi zůstane. Vrtulníky kvůli novým bytům změní trasu