Dny evropského dědictví, které vyvrcholí o víkendu Dny otevřených památek nabízejí v Olomouci bohatý program koncertů, filmových projekcí v letním kině a komentovaných prohlídek.

Zpřístupněny budou desítky památek a zajímavých míst. Lidé mohou navštívit také knižní trhy, Flerjarmark, dílničky pro děti, festival Sculpture Line, akce v Muzeu umění nebo zajít na prohlídku Arcibiskupské knihovny v jedné z nejstarších kanovnických rezidencí.

Kromě programu ve městě je možné se vydat rovněž na komentovanou vycházku po stopách odkazu našich předků nebo na procházku po rodných hájích. Ta vede kolem Hromova dubu nebo po hrázi Velkého rybníka.

V pátek 6. září se ve 20 hodin bude na Horním náměstí hrát Cyrano z Bergeracu. Jedno z nejslavnějších francouzských dramat všech dob uvede Moravské divadlo.

„Předpokládám, že si představení nenechají ujít příznivci Petra Kubese, který se tak s olomouckým divadlem rozloučí. Příští sezonu už stráví v brněnském angažmá,“ řekla náměstkyně primátora pro kulturu Markéta Záleská.

Koncert Lenky Dusilové i dílny v centru

Na sobotu 7. září je na Horním náměstí připravený celodenní kulturní program. Jako hlavní hvězda vystoupí Lenka Dusilová. Představí se také The Gardeners, Imperio, Two Men nebo Vesna. Vystoupí rovněž folklorní soubory z Číny, Maďarska nebo Slovenska.

Milovníci knih se mohou těšit na knižní trhy, letní čítárnu u kašny na náměstí Republiky a slavnostní otevření dětského knihkupectví Zlatá velryba na Dolním náměstí.

„Při této příležitosti se bude číst z čerstvě pokřtěné knihy pro děti s názvem Ejtl, která se o tajemně dobrodružných prázdninách odehrává také v Olomouci,“ popsala Markéta Záleská.

Na Dolním náměstí bude probíhat oblíbený Flerjarmark, na Horním náměstí pořadatelé připraví dětské výtvarné a řemeslné dílničky, věděcké pokusy a hlavolamy. Hrát se bude městská hra s názvem Zachraňme Olomouc.

Nebude chybět ani festival Sculpture Line nebo Olomoucké lafayettovské slavnosti.

Na Dny evropského dědictví naváže od 9. do 12. září Street Art Festival. Organizátoři největšího festivalu velkoformátových maleb ve veřejném prostoru v České republice v připraveném programu akcentují svobodu nejen v umění.

„Symbolicky si pro oslavu vybrali kolej Generála Svobody a kolej J. L. Fishera. Vzniknou tam hlavní muralové malby. Vytvoří je umělci Koctel Kahoolawe a Wasp Elder,“ popsal vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Podrobný program Dnů evropského dědictví
a přehled otevřených památek ZDE

Olomoucké knižní trhy

4. až 7. září od 9 do 18 hodin na Dolním a Horním náměstí

Flerjarmark

6. až 7. září od 10 do 18 hodin na Dolním náměstí

Slavnostní otevření knihkupectví Zlatá velryba

pátek 6. září od 10 do 18 hodin na Dolním náměstí

Letní čítárna u kašny na náměstí Republiky

pátek 6. září 12 až 17 hodin

sobota 7. září 10 až 17 hodin

Cyrano z Bergeracu (open air představení Moravského divadla Olomouc)

pátek 6. září od 20 hodin na Horním náměstí

Koncerty

sobota 7. září od 10 do 23 hodin na Horním náměstí

- od 10 do 12 hodin folklorní soubory z Číny, Maďarska a Slovenska

- 14.30 Imperio

- 16.30 Lenka Dusilová

- 18.00 The Gardeners

- 20.30 Two Men

- 22.00 Vesna

Tvůrčí dílny pro děti

sobota 7. září od 10 do 18 hodin na Horním náměstí

Městská hra Zachraňme Olomouc!

Sobota 7. září od 10 do 16 hodin na Horním náměstí

Vycházka volnou krajinou

čtvrtek 5. září v 16 hodin sraz na konečné autobusu číslo 22

Večerní prohlídka krytu civilní obrany

2. až 8. září od 18 do 21 hodin v 18.30, 19.00, 19.30, 20.00 a 20.30