Hned start tradiční akce v Olomouci bude velkolepý: hanácká metropole Dny evropského dědictví zahajuje v pátek ve 20 hodin operou Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta přímo na Horním náměstí.

„V předchozích letech tu úspěšně vystoupila Moravská filharmonie, letos jsme se rozhodli oslovit Moravské divadlo. Prodaná nevěsta je úžasná, radostná a velkolepá inscenace. Řekli jsme si, že by byla škoda nereprezentovat ji ve větším prostoru a pro větší počet diváků,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

O víkendu se pak lidem otevřou i ty památky a budovy, které běžně zůstávají veřejnosti uzavřené.

Zkuste Hotelový dům či vež katedrály

Navštívit tak bude mimo jiné možné olomouckou radnici, Tereziánskou zbrojnici, Klášterní Hradisko s obnovenou konventní zahradou nebo kostel sv. Kateřiny v Kateřinské ulici.

Nevšední prohlídku nabízí ale i prostory rektorátu UP, Hotelový dům či forty ve Chválkovicích a Radíkově.

Atraktivním lákadlem jsou i výstupyna veže a vyhlídky.

Rozhlédnout se po Olomouci bude možné například z radniční věže, veže kostela sv. Mořice či sv. Michala, ale i ze střechy Hotelového domu, velké věže katedrály sv. Václava, z hejčínského kostela sv. Cyrila a Metoděje i z jižní veže baziliky na Svatém Kopečku.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ v OLOMOUCI: PODROBNÝ PROGRAM a OTEVŔENÉ PAMÁTKY

Jarmark, trhy i knižní festival u radnice

Centrum města v sobotu ožije řemeslným jarmarkem a výročním farmářským trhem. Na nich nebude chybět pestrá zábava pro děti i dospělé a spousta hudebních a tanečních vystoupení.

Novinkou pak budou Olomoucké knižní trhy, které od pátku do neděle obsadí prostor Horního náměstí.

„Kromě trhů jsme připravili i lákavý doprovodný program v podobě autogramiád, besed v Divadle hudby, různé workshopy, představení Divadla Tramtarie nebo soutěže. Naše pozvání přijali třeba Jaroslav Rudiš a U-Bahn, Ivan Klíma, Antonín Baudyš a mnozí další,“ okomentoval pořadatel Vít Macháček.

Lidé se mohou těšit i na populárního reportéra Josefa Klímu či nadšenou amatérskou cukrářku Ivetu Fabešovou.

Otevře se divadlo i rozhlas

Lidé také budou moci nahlédnout do zákulís Moravského divadla. Brány divadla zůstanou pro zájemce otevřené v sobotu od 11 do 15 hodin, v neděli pak od 9 do 12 hodin. Na zhruba hodinovou prohlídku budovy divadla je vstup volný.

„Navíc jsme se rozhodli zvýšit návštěvnický komfort. Zájemci si od sobotního dopoledne mohou v pokladně divadla vybrat lístky na konkrétní čas prohlídky. Mají tedy šanci přijít na prohlídku v termínu, který jim nejvíce vyhovuje,“ upozornil ředitel divadla Josef Podstata. Jedna osoba si přitom může vyzvednout maximálně šest lístků.

Dveře do všech studií a vysílacích prostor zájemcům v sobotu otevírá také Český rozhlas Olomouc.

Litovel: Kryštof i Michal David

V Litovli se zase kromě 1. Hanáckého farmářského trhu zapojí do oslav i skupina Kryštof, Michal David nebo Stracené ráj.

„Litovelské slavnosti a Dny evropského dědictví se konají na několika scénách v centru města. Zpřístupněno bude také několik zajímavých památek - např. vzácná pozdně gotická kaple sv.Jiří, muzeum, umožněny budou výstupy na ochoz radniční věže. Den otevřených dveří spolu s bohatým kulturním programem bude mít Gymnázium Jana Opletala, které oslaví 110.výročí založení české reálky,“ uvedla za pořádající agenturu Kamila Matečková.

V sobotu mohou návštěvníci zamířit také k Válcovému mlýnu Staroštíka nebo ke keramické dílně kamnáře pana Lamra. S číslem sedm set patnáct zase slaví ve Šternberku. Přesně tolik let uplynulo od první písemné zmínky o městě.

Šternberk láká na Beatles

Šternberské slavnosti, které se konají na počest této významné události, se zahajují dnes koncertem houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a městem budou znít až do 17. září.

Další zajímaví interpreti vystoupí v sobotu na Hlavním náměstí.

„Největším lákadlem bude revivalová „Beatles“ skupina The Backwards, která je považovaná za jednu z nejlepších na světě; doplní je Jam&Bazar, Harmonie Šternberk, Big Band Žerotín nebo olomoucká reggae kapela HomeBwoyRasta,“ prozradila za pořadatele Alena Vyslyšelová s tím, že by lidé určitě na Šternberských slavnostech neměli vynechat chrám Zvěstování Panny Marie a prohlédnout si tam fresky a varhany nebo Státní hrad Šternberk.

Uničovské památky si na obdivné pohledy nášvtěvníky počkají do 17. září. V rámci Dnů evropského dědictví budou zdarma přístupná všechna uničovská muzea a otevře se i farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.