Modlitba pro Olomouc bude jedním z vrcholů akce, jejíž národní zahájení letos hostí právě hanácká metropole.

Regionální oslavy Dnů evropského dědictví začnou už v pondělí 7. září. O víkendu pak může veřejnost zadarmo či za symbolickou cenu navštěvovat celkem 68 běžně nepřístupných památek, institucí a zajímavých objektů.

„Poprvé v rámci této akce otevřou například galerie Telegraph v Hodolanech a Art Rubikon na Nové Ulici,“ řekl vedoucí oddělení kultury na olomouckém magistrátu Radim Schubert.

Mezi lákadla se řadí zrekonstruované Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech, nedaleký kryt civilní obrany nebo fort Tafelberg v areálu fakultní nemocnice.

Událost doprovodí program plný koncertů, výstav, komentovaných prohlídek i procházek městem, filmových projekcí či aktivit pro děti. Vzhledem ke kapacitě nebo k opatřením proti koronaviru je na vybrané části programu nutná rezervace předem.

To hlavní je naplánováno na sobotu 12. září. Národním zahájením Olomouc poctilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

„Přijede sem zhruba šedesát starostů našich členských měst. Těšíme se na program a na všechny aktivity, které jsou s těmito dny spojeny,“ vyjádřila se za garanta Dnů evropského dědictví ředitelka sdružení Květa Vitvarová.

Aktu na Horním náměstí se mimo jiných zúčastní také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Naváže série koncertů, kdy se na pódiu vystřídají Katarína Knechtová, Ondřej Gregor Brzobohatý a další.

Unikátní videomapping a audiovizuální show na Sloupu Nejsvětější Trojice lze sledovat ve čtvrtek, v pátek i v sobotu vždy večer.

Po celou dobu dnů věnovaným památkám a odkazu našich předků ozdobí centrum květinový koberec s barokními vzory, který zároveň završí letní floristickou výzdobu krajského města.

Zrekonstruovaný Helfštýn, kryt i běžecký závod

Svá kulturní dědictví veřejnosti zpřístupní rovněž další města v Olomouckém kraji.

Kupříkladu v Přerově se mohou lidé během příštího víkendu podívat do všech místních kostelů, zavítat na židovský hřbitov, prohlédnout si protiatomový kryt v kině Hvězda nebo spatřit v celé kráse nově zrekonstruovaný renesanční palác na Helfštýně.

Otevře se také subtropický skleník v parku Michalov a Památník lovců mamutů v Předmostí.

Prostějov už tuto sobotu zájemce zavede do zákulisí i dalších zákoutí kina Metro 70. O den později lze nahlédnout do krytu civilní obrany.

Podobných zážitků se účastníci dočkají až do 26. září díky výstupu na radniční věž, komentované prohlídce sladovny Castello nebo výstavě o barokních synagogách uvnitř galerie Špalíček.

Pozadu nezůstane ani sever regionu. Třeba Šumperk mimo jiné láká na Den řemesel, Festival medu, přivítání nové knihy „Architekt Carl Seidl 1858–1936“ a běžecký závod ŠumpeRUN.

Bez povšimnutí by nemělo zůstat ani Muzeum silnic v nedalekých Vikýřovicích. Kromě stálých expozic ukáže výstavu z Vídně na sever věnující se stavbě železnic za dob císaře Ferdinanda.

Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. Mezinárodní událost má kořeny ve Francii, v České republice se oslavuje od roku 1991. 

Dny evropského dědictví Olomouc – výběr z programu

10. září 21.00, Horní náměstí
Vystoupení nově vzniklého hudebního projektu INDICAN za doprovodu orchestru Moravské filharmonie a vizuální show

11. září 20.00, Horní náměstí
Open air galakoncert baletního souboru Moravského divadla Olomouc

12.-20. září, Vlastivědné muzeum v Olomouci
Výstava exkluzivních exponátů – Pařížská polyglota a Saltzerova mapa

12. září – 4. října 15.00-18.00, oranžerie ve Smetanových sadech
Výstava výrobců s titulem Nositel tradice lidových řemesel

6.-13. září, Správní archiv Armády ČR
7. ročník divadelních her Jana Sulovského

11.-12. září 10.00-17.00, Dolní a Horní náměstí
Oživ centrum. Festival plný designu, jídla a zábavy

10.-12. září 22.00, Horní náměstí
Modlitba pro Olomouc. Audiovizuální show k oslavám 20. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější trojice na seznam UNESCO

7.-12. září 18.00 a 20.00, Letní kino Olomouc
koncerty a filmové projekce