Velkolepé Nabucco u Trojice  

Olomouc jako hostitel Národního zahájení Dnů evropského dědictví nabídne vydatnou lahůdku už v pátek večer.

Na Horním náměstí se od 20 hodin odehraje monumentální Verdiho opera Nabucco v podání souboru Moravského divadla.

Vše doprovodí i světelná show a působivé nasvícení olomouckých dominant. Vstup na akci je zdarma, představení je možné sledovat i živě v on-line přenosu na webu .

Otevřené památky, stadion i nový hotel 

V Olomouci a blízkém okolí se během víkendu veřejnosti otevře na šest desítek paláců, kostelů, fortů a dalších prostor.

Lidé se dostanou i na jindy nepřístupná místa, mnohde mohou využít i odborný výklad. 

Mimo jiné se bude možné podívat například do Petrášova paláce na Horním náměstí, konventní zahrady na Hradisku nebo novostavby krajského soudu.

Bude možné vystoupat do veže katedrály sv. Václava či projít si celý areál chrámu svatého Michala.

K prohlídce zve ale i Vila Primavesi, Andrův stadion nebo nový Clarion Congres Hotel u olomouckého hlavního nádraží.

SEZNAM otevřených objektů v Olomouci / MAPA otevřených památek 

Tři jarmarky na Dolním, hry a koncerty u radnice

Hned tři trhy můžete v sobotu až do večera navštívit na opraveném Dolním náměstí v Olomouci.

Už v osm hodin ráno tam nabídnou čerstvé dobroty prodejci na pravidelném farmářském trhu, o hodinu později se otevřou i stánky řemeslného jarmarku a antikvariátního trhu.

Pro děti jsou připraveny i loutková představení a dílny.

Na Horním náměstí zase bude celý den hrát muzika a je zde připraven zábavný i poučný program pro celou rodinu: výstava optických a světelných jevů, výtvarné dílny, street art, bubbleshow a další.   

K vidění bude například dětská opera, barokní pantomima či koncert olomoucké formace Nylon Jail. Od osmi večer to pak na pódiu rozbalí Tata Bojs, jejich vystoupení doprovodí světelná show. Vstup je zdarma. 

Děti se také mohou zapojit do originálních olomouckých soutěží Hledej želvu a Namaluj želvu. Zatímco první je provází po historii a architektuře města, v druhé se mohou změnit v designéry a vytvořit netradiční potisk batohu pro město Olomouc.

Železniční muzeum zve na mašinky i projížďky

Expozice historických kolejových vozidel muzea Českých drah v Olomouci se o nadcházejícím víkendu opět otevře široké veřejnosti.

V sobotu 7. a v neděli 8. září bude otevřeno vždy od 10 do 17 hodin.

„K vidění budou i exponáty, které běžně nejsou součástí expozice, mimo jiné motorové vozy „Věžák" a „Hurvínek". Pro návštěvníky jsou zajištěné projížďky historickým vlakem po olomouckém železničním uzlu, po oba dny v 10.30, 11.30, 13.30, 14.30, 15.30 a 16.30. Odjezdy i příjezdy jsou vždy z a do muzea," uvedl Petr Holánek z generálního ředitelství ČD, z kanceláře výkonného ředitele pro provoz a techniku a správce muzejní expozice.

Vstupné i jízdné budou dobrovolné, akce je součástí Dnů Evropského dědictví.

Šternberk slaví s historickými auty a koncerty

Historická auta, kostýmované hradní prohlídky, výstavy nebo kapely v centru města. O nadcházejícím víkendu láká město Šternberk na pestrý program. Ve městě se totiž konají Šternberské slavnosti se závody a přehlídkou historických aut. V rámci Dnů evropského dědictví se také otevřou památky.

Program začíná už v pátek. Organizátoři zvou v 16 hodin na výstavu rodáka Ferdinanda Kuschela a ve 20.30 na hudební, taneční a vizuální prezentaci Evropa náš dům.

Kolem třiceti soutěžících pak v sobotu ráno odstartuje na trať Rally Ecce Homo Historic. 

„Sobota bude patřit slavnostem na Hlavním náměstí, výstavě a závodům historických vozidel v Radniční ulici. Večer pak v bývalém augustiniánském klášteře vystoupí divadelní ochotníci z Náměště na Hané s představením Na správné adrese," řekla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Vstupné na celý víkend Ecce Homo Historic je 80 korun, zlevněné pak 40 korun.

V sobotu čeká na návštěvníky slavností ještě hudební maraton, kdy hřebem večera bude česká pop-punková kapela Rybičky 48.

„Na pořadu dne však bude nejen hudba, ale také dopolední výstava historických aut a motocyklů, dětská skluzavka Dino nebo závod Ecce Homo Pedal, šlapacích motokár pro děti. Samozřejmostí jsou stánky s dobrotami. Novinkou je kolo štěstí, ve kterém můžete vyhrát několik hodnotných cen," pokračovala Irena Černocká.

Velkou Bystřici roztančí Lidový rok

Folklorní skupiny v lidových krojích roztančí o víkendu amfiteátr a Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Na mezinárodní folklorní přehlídce Lidový rok uvidí návštěvníci krojované soubory z Moravy, Čech, Slovenska i Polska. Součástí oslav bude také farmářský trh, kde mohou zájemci ochutnat speciality od místních a polských zemědělců.

Třiadvacátý ročník přivítá sedm dětských a osm dospělých folklorních souborů. V sobotu v 10 hodin zahájí festival kurz hanáckých tanců, který bude pokračovat vystoupením dětských tanečníků. Večer se návštěvníci mohou těšit na koncert prostějovské kapely Létající rabín.

Ani letos nebude chybět exotický host. „Specialitou letošního festivalu bude pro diváky jistě velmi atraktivní vystoupení souboru Kintari, který předvede tance z indonéských ostrovů," prozradila Martina Žbánková, referentka Kulturního a informačního centra ve Velké Bystřici.

Po oba dny bude návštěvníkům centra zpřístupněna výstava krojů na téma Lidové kroje severní Hané a opolského Slezska a v galeriizet v západním křídle zámku pak mohou zájemci zhlédnout výstavu obrazů a kreseb manželů Šnajdrových. Součástí oslav bude i jarmark lidových řemesel a nejmenší návštěvníky jistě potěší malý zoo koutek na náměstí.

V neděli odpoledne budou vyhlášeny výsledky soutěže O nejkrásnější okno a předzahrádku a ve 14.30 začne program dospělých folklorních souborů s názvem Debe decke tak belo.

Akce se uskuteční v rámci mezinárodního projektu Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané.

Hanáci budou dovádět pod Kosířem

Výrobky šikovných řemeslníků budou v sobotu 7. září k vidění i ke koupi v Čechách pod Kosířem.

Už potřetí se tady koná Setkání řemeslníků a umělců Hané. Program začíná v Zámeckém parku od 14 hodin odpoledne.

„Je to akce, která už má tradici, své jméno a přijíždí na ni lidé i z poměrně vzdáleného okolí. Určitě je to pro Čechy pod Kosířem oživení," konstatoval starosta obce Milan Kiebel.

Program jarmarku začíná ve 14 hodin a potrvá do 18 hodin. Zároveň se zahájením se publiku s hanáckými písněmi, předvede skupina Skřevani z Drahanovic.

„Každý ročník je pojatý trochu jinak, letos je to hanácké dovádění. Ve tři hodiny se představí Loutkové divadlo Starost z Prostějova a o půl páté zahraje country kapela Nepijou," uvedla Marcela Sýkorová z pořádajících občanských sdružení Letokruhy a Šikulky u Sýkorek.

Nebudou chybět ani jízdy na koni pro děti, malování na obličej, děti mohou tvořit z přírodních materiálů závěsné dekorace. Na jarmarku bude i koza a produkty z kozího mléka.

„Je to pojaté tak, aby se u nás vyřádila celá rodina, není to dělané jen pro určitou skupinu nebo věkovou hranici. Pojali jsme to tak, aby si každý našel to své," pokračovala Sýkorová.

Doplnila, že si lidé mohou vyzkoušet i vkládání hlavolamů, hod balonků do medvědí hlavy nebo třeba hanácké sumo.

Hrad ve Šternberku se slevou, jarmark na náměstí

Také hrad Šternberk se zapojí do oslav Dnů evropského dědictví. Po celý víkend budou provázet návštěvníky hradu průvodci v historických kostýmech.

Návštěvníci mohou hrad navštívit za zvýhodněné vstupné, za cenu malého okruhu si mohou prohlédnout celý hrad. Dospělí zaplatí 100 korun, děti do 15 let, studenti a senioři 70 korun a rodinné vstupné, pro 2 dospělé osoby a 2 až 3 děti je 270 korun. „Ke vstupence jsme připravili drobné dárky," doplnil Jan Gottwald ze správy hradu.

V neděli 15. září se pak ve Šternberku posune čas o několik desítek let zpět.

Od 10 hodin mohou příchozí navštívit řemeslný jarmark, šermířská vystoupení a po celý den bude vyhrávat i historická hudba.

„Na odpoledne je připravený program pro děti a večer uzavře atraktivní vystoupení tanečnice se zlatými křídly a živým hadem. Chybět nebude ani ohňová show," pokračovala mluvčí radnice.

V areálu bývalého augustiniánského kláštera bude od 14 hodin k vidění prezentace žáků ZUŠ Bohuslava Martinů z Havířova z oblasti dramatického, hudebního a tanečního umění.

V 17.30 se pak před kostelem sv. Vavřince v Těšíkově, místní části Šternberka, odehraje umělecký dialog.

Rodinné Handicap rally s fotbalisty Sigmy

Vrtulník letecké záchranné služby, skákací hrad, střelba na branku s fotbalisty Sigmy, překážková chůze se slepeckou holí, ale i guláš pro účastníky zdarma.

Už po šesté se v neděli 8. září, od 14 hodin na Atletickém stadionu v Olomouci uskuteční akce s názvem Handicap rally.

Sportovně společenské odpoledne, kterého se tradičně zúčastní fotbalisté olomoucké Sigmy, pořádá Dobré místo pro život.

Na všechny příchozí čekají zajímavé soutěžní disciplíny, čichací soutěže, hmatové pexeso, slalom na invalidním vozíku, střelba na branku s fotbalisty Sigmy, překážková chůze se slepeckou holí a nebo také golf. VÍCE ZDE

Víkend s armádou v Uničově

Promenádní koncert posádkové hudby, vystoupení armádního souboru Ondráš nebo prezentace historických střeleckých terčů či výstava zbraní. I to nabídne akce Víkend s armádou, který v Uničově na Olomoucku chystají na nadcházející víkend, od 6. do 8. září.

„Přehlídku otevře v pátek 6. září Posádková hudba Olomouc. V sobotu 7. září si návštěvníci Městské galerie budou moci prohlédnout celou řadu pušek, samopalů a kulometů užívaných v posledních 150 letech různými armádami. Ve stejný okamžik se na Masarykovo náměstí sjedou historická vojenská vozidla, namátkou Jeep Willys nebo motocykl wehrmachtu M72 i se sajdkáru," informoval mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Večer centrum Uničova rozezní folklor v podání členů souboru Ondráš.

V neděli 8. září pak bude pokračovat výstava zbraní v Městské galerii. Po celý víkend mohou zájemci navštívit i expozici střeleckých terčů ze 17. až 19. století a velkých modelů olomouckých pevnůstek, takzvaných fortů.

V Koutech pobaví Olomoucko- Opolské hry

Přehlídka automobilových veteránů, soutěž hasičských družstev, pochod naučnou stezkou, mistrovství v discogolfu a také koncerty kapel.

To vše a mnohé další čeká na návštěvníky v horském centru zábavy a sportu Kouty v sobotu 7. září, kde se uskuteční 2. ročník Olomoucko – Opolských her. VÍCE ZDE

Hradní kejkle na Hlefštýně

Sobotní odpoledne 7. září na Helfštýně bude patřit hlavně dětem. Na hradě se objeví žongléři, komedianti a divadelníci.

Hradní kejkle budou mít možnost návštěvníci nejen sledovat, ale také si je vyzkoušet.

„Mohou se učit různé žonglérské dovednosti pod vedením zkušených lektorů, kteří vysvětlí, jak si vyrobit pomůcky, jak žonglovat s kužely, jak roztočit diabolo, či jak zdolat slack-line," přiblížil kastelán Jan Lauro. Akce začíná ve 14 hodin, každou celou hodinu přitom program nabídne jedno představení.

Lidé se mohou těšit na pohádky v podání Divadla Tramtarie, vystoupení cirkusu Levitare a Cirkusu Trochu jinak.

„Podvečer zpříjemní dětem i dospělým večerníček v podání Adély Kratochvílové z divadla Kufr.

Večer bude patřit zkušeným žonglérům. Ti postupně představí to nejlepší ze svých čísel klasického i kontaktního žonglování," upřesnil dále Jan Lauro.

Vrcholem celého programu bude fireshow skupiny Boca Fuego v 21 hodin.