„Dny důvěry jsou ekumenickým setkáním mládeže. Zaštiťuje jej komunita z Taizé, což je komunita bratří z jižní Francie. Zajímavostí hnutí je, že tam jsou zastoupeni zástupci více církví. Po celý rok k nim putují mladí lidé, kteří chtějí objevit nebo znovuobjevit smysl života. I na přípravě našeho setkání se podíleli zástupci všech olomouckých církví,“ informoval koordinátor akce Josef Lavička.

Setkání začalo v pátek odpoledne, hlavní program byl soustředěný na sobotu.

„Workshopy se konaly po celém městě, díky nim mohli účastníci poznat různé komunity a hnutí v Olomouci, mohou město poznat, jako duchovní a kulturní centrum Moravy. Mohli si vybrat například z Biblických tanců s komunitou Blahoslavenství z Dolan u Olomouce nebo se mohli projít kněžským seminářem, dozvědět se něco o tom, jak se vytváří ikony u pravoslavné církve. Povedly se všechny,“ podotknul Lavička.

„Před lety jsem tyto dny navštívil ve Zlíně. Je mi blízký způsob modlitby, vyhovuje mi a chtěl jsem to znovu zažít. Setkání mají stejný charakter, takže jsem věděl do čeho jdu, splnilo to moje očekávání,“ řekl Jan Marton, který přijel z Liberce.

Vybral si přednášku v chrámu svatého Gorazda o pravoslavných ikonách.

„Přednáška byla zajímavá, hlavně tím, jak byla duchovně procítěná,“ podotkl.

„Přednášku jsem si vybrala proto, že jsem o teologii pravoslavné církve naprosto nic nevěděla a tam, kde žiji není žádný pravoslavný kostel. Nad míru to splnilo moje očekávání. Nevěděla jsem, jak náročné je ikony vytvářet, je to umělecké dílo,“ řekla po skončení návštěvy pravoslavného kostela Jaroslava Kezniklová, která do Olomouce přijela ze Žďárska.

„Dny důvěry mě zaujaly, už jsem o nich slyšela. Přijela jsem, abych prožila tu atmosféru a abych věděla, co to je. Docela hluboce a silně jsem prožívala modlitby,“ shrnula dívka.

Společné modlitby si nenechala v olomoucké katedrále kromě registrovaných účastníků ujít ani široká veřejnost.

„V pátek večer bylo na modlitbě celkem okolo tři sta lidí, v sobotu jich bylo ještě mnohem víc. Nazdobená je katedrála a to do tradičních barev Taizé, tedy do oranžové. Zaznívají písně, nechybí množství svíček, reflektorů a oranžových látek. To vše je korunováno ikonami ukřižovaného Krista,“ doplnil Josef Lavička.