VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den architektury: k vidění je léčebna veteránů i rodinné domy

Olomouc - Budovu krajského soudu, léčebnu pro veterány na Hradisku či opravené depozitáře Vlastivědného muzea mohou mimo jiných navštívit zájemci vsobotu v rámci Dne stavitelství a architektury. Lidé si mohou prohlédnout budovy a památky, ale iposlechnout odborný výklad.

16.10.2008 2
SDÍLEJ:

Nová budova krajského soudu.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Co například je možné v Olomouci vidět?

Rekonstrukce depozitářů Vlastivědného muzea v Olomouci

Zrekonstruovaná stavba v Denisově ulici je bývalá školní budova staré univerzity vybudovaná v letech1701-1708 pro olomouckou univerzitu, která byla založena již v roce 1576.

Po zrušení jezuitského řádu byla budova přestavěna pro potřeby dělostřeleckých kasáren. V posledních desetiletích slouží jako depozitáře Vlastivědného muzea v Olomouci.

Zajímavostí v suterénu této budovy je vyspárované cihelné zdivo včetně kleneb kombinované s omítkou, kde budou výstavní prostory. Nachází se zde také místnost, kde bylo objeveno zdivo starší než je samotná budova. V podkroví jsou v současné době vybudované kanceláře pro zaměstnance.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Léčebna pro veterány na Klášterním Hradisku

Objekt pocházející ze 17. století byl součástí Kláštera Hradisko a sloužil pro bezprostřední obsluhu kanonie. Po zrušení kláštera Josefem II. v roce 1784 byl objekt upraven k ubytování profesorů tehdy zřízeného Generálního semináře. Poté objekt sloužil různým hospodářským účelům.

Jeho dnešní podoba, s výjimkou jihovýchodního nároží, pochází z roku 1718. Pro potřeby zdravotnictví byl objekt rekonstruován v letech 2006 až 2008. Vznikly zde tři zdravotnická oddělení a technické zázemí pro dopravní středisko Vojenské nemocnice.

Je zde léčebna dlouhodobě nemocných, oddělení chronické resuscitační intenzívní péče a oddělení sekundární prevence drogových závislostí (detox).

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Budova pobočky Krajského soudu v Olomouci

Objekt sousedící s historickým centrem města, který dříve sloužil Moravským tiskárnám, byl rekonstruován pro potřeby pobočky krajského soudu.

Autoři přestavby maximálně využili možnosti původního domu, který doplnili novými prostory a navíc také předsazenou fasádou, která se stala významným prvkem nejen z urbanistického hlediska.

Celková koncepce architektonického řešení v sobě mísí původní industriální prvky s novými prvky hi-tech. Vše je vedeno snahou zachovat a respektovat původní průmyslový charakter stavby, ale zároveň mu vtisknout současnou podobu, která by korespondovala s jeho novým využitím.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Arcidiecézní muzeum v Olomouci

Arcidiecézní muzeum je součástí olomouckého Muzea umění. Od roku 1999 do roku 2006, kdy bylo zpřístupněno veřejnosti, byly pro potřeby muzea rekonstruovány objekty kapitulního děkanství, dokumentující stavební a umělecký vývoj v průběhu tisíciletí - od románského biskupského paláce, přes gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry.

Stálá expozice představuje nejen ukázky nejrůznějších uměleckých oborů (od architektonických fragmentů přes sochařství, umělecké řemeslo, atd.), ale také kvalitní kolekci evropského malířství.

Přístupné v rámci Dnů otevřených staveb v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Řadové rodinné domy v Ovesné ulici

Jedná se o novou výstavbu šestatřiceti rodinných domů v Ovesné ulici, které jsou řešeny jako energeticky úsporné. Šetření energiemi vychází už ze samotného prostorového konceptu domu.

Konstrukce domů je navržena s cílem minimalizace vad během životnosti stavby. Hlavní osou řešení je obytná ulice, kterou tvoří dvě vozovky. Ve středovém pruhu budou moci nejen obyvatelé domků parkovat své vozy.

Mezi parkovacími místy vysoká zeleň. Celková architektura je postavena na principu malých bloků rodinných domů navázaných na příznivě formovanou ulici lemovanou zídkami předzahrádek. V jedné části této lokality se nachází také park s dětským hřištěm.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Administrativní budova kamenictví

Zajímavostí v areálu firmy Tomek v Železniční ulici v Olomouci je zejména neobvyklé architektonické pojetí administrativní budovy. Budova fasádou a interiérovým vybavením slouží jako ukázka výrobků a druhů přírodního kamene ve stavebnictví.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Více na webu Dnů stavitelství a architektury

(sih)

16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tragická nehoda mercedesu ve Wolkerově ulici v Olomouci
2 9

Tragický náraz hokejistova mercedesu šetří kriminálka

Michal Surzyn
7

Pohyb v Sigmě: rušno mezi obránci, otazník u Yunise i zkouška dorostenců

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Řidič se po dálnici řítil v protisměru. Skončil na psychiatrii

Velmi nebezpečnou situaci zažili řidiči na dálnici z Mohelnice do Olomouce.

Pitbul kousnul návštěvnici baru do obličeje

Do fakultní nemocnice odvezla záchranka mladou ženu, kterou v jednom z přerovských barů pokousal pitbulteriér její známé.

Dvě dívky se zranily při těžké srážce fordu se seatem

FOTO Z MÍSTA / Dvě mladé ženy skončily v péči lékařů po vážné nehodě fordu, který dostal smyk a vletěl do protijedoucího seatu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT