„Máme klienty, kteří přicházejí i o bydlení, protože podepsali nevýhodnou smlouvu. Například pouhý dotaz na možnost o odstoupení od smlouvy může stát až dvě stě tisíc korun. To je částka, kterou si některé úvěrové společnosti účtují za vypracování odpovědi,“ uvedla Andrea Běhálková, předsedkyně Rady Sdružení SPES, které poradnu pro zadlužené na podzim loňského roku otevřelo.

Jejich klientela přitom není vyloženě sociálně slabá.

„Jsou to lidé spíše ze střední vrstvy, kteří mají slušný příjem. Pozorujeme vývoj, kdy většina z nich si nejprve brala úvěry od bank, pak spotřebitelské a na závěr končí u inzerátů,“ uvedla Běhálková.

Nyní zahajují program takzvaných pojízdných poraden, které budou nabízet své služby v Litovli, Uničově či Šternberku.

Poradnu podporuje v rámci projektu Nic není zadarmo Olomoucký kraj a peníze na to získává i ze státního rozpočtu.

„Lidé se mohou sami rozhodnout, jakou půjčku uzavřou. Na druhé straně některé úvěrové společnosti propracovanými metodami lidi zachytí do spárů lákavých nabídek. Pojízdné poradny jsou potřebné, protože někteří lidé nejsou z různých důvodů schopni do Olomouce přijet,“ zdůvodnila Jitka Chalánková, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje, proč poradny podporují.

Pojízdná poradna vyjede za zadluženými lidmi v dubnu a květnu.

„Spousta klientů nám volá a říká, že Olomouc je pro ně daleko, i když jsou z Olomouckého kraje. Zřízením pojízdné poradny jsme se proto chtěli ještě více přiblížit lidem, kteří nemohou z finančních či zdravotních důvodů přijet. Zájemcům pak nabídneme stejné služby jako v naší kanceláři v Olomouci,“ uvedla Běhálková.

Jejich spanilá jízda začíná v pondělí 7. dubna v Litovli a o den budou v Uničově.

„Mohou přijít i lidé, kteří chtějí poradit před tím, než si úvěr vezmou. Karavan bude stát na náměstí od 10 do 15 hodin a od 16 hodin pak mohou obyvatelé města přijít na besedu, které se zúčastní i senátor Vítězslav Vavroušek. Ten se problematice zadlužení dlouhodobě věnuje a nad projektem pojízdných poraden převzal záštitu,“ pokračovala Běhálková s tím, že poradna objede prvních pět měst a v druhé půli roku se zastaví na Prostějovsku a Přerovsku.

Zájem lidí o služby poradny přitom stále roste. Týdně tady vyslechnou přibližně pětadvacet lidí, za měsíc jich je víc než stovka.

„Zájem je obrovský, objednáváme pouze na měsíc dopředu. Kdybych objednávala klienty na delší dobu, tak máme do konce roku plno. Například březen byl během tří hodin plný. Málokdy se však někdo přijde zeptat před tím, než si peníze půjčí. Chodí k nám až dlužníci,“ uvedla Běhálková.

Podle ní jsou dva typy společností, které poskytují takzvané nekalé úvěry. „První jdou po majetku dlužníka: zaměřují se na lidi, kteří mají byty nebo domy a půjčují s cílem zmocnit se majetku. Druhým typem jsou společnosti, které se specializují na sociálně slabé a jdou po exekučně zabavitelných dávkách,“ vysvětlila Běhálková.

Lidé si častokrát neuvědomí různá úskalí ve smlouvách. Ta jsou psána drobným písmem pod čarou nebo jsou jinak nazvaná, než by být měla. Přesto je zájemci podepisují a smlouvy jsou platné,“ dodala náměstkyně hejtmana Chalánková.

Časový harmonogram pojízdných poraden pro zadlužené:

7. dubna Litovel
8. dubna Uničov
13. května Zábřeh
14. května Mohelnice
15. května Šternberk

Externí odkaz:

Pomoc s dluhy - stránky sdružení SPES