Je zřejmě jednou z prvních v Olomouckém kraji vůbec. Vlastní areál na zpracování zeleného odpadu nemá ani stotisícová Olomouc, kterou brzdí problémy se sháněním vhodných pozemků.

Kompostárnu postaví Dlouhá Loučka na svých pozemcích zhruba půl kilometru od obce, takže by její provoz neměl místním lidem vadit. „Počítáme s naprosto bezzápachovým provozem. Nikdo by si neměl stěžovat, že ho kompostárna obtěžuje. Je však nutné přesně dodržovat předepsanou technologii pro ukládání a zpracování rostlinných zbytků. Občané tam budou moci ukládat pouze zbytkovou zeleň, větve, posečenou trávu a odpad z ovoce a zeleniny. Nesmí tam vozit žádné kuchyňské zbytky, protože právě ty by mohly nepříjemně zapáchat,“ sdělil starosta Ladislav Koláček (nez.).

Rozpočet se pohybuje kolem dvou a půl milionu korun.

„Dalších několik milionů bude stát technologie a nákup speciálního štěpkovače větví, traktoru a techniky. Počítáme, že pořídíme také sběrný vůz s vysavačem na listí a zařízení na míchání hlíny, listí a zbytků zeleně. Celkové náklady budou asi pět milionů korun. Dotace z unie může pokrýt až devadesát procent nákladů, což by nám hodně pomohlo,“ dodal Koláček.

Kompostárnu budou využívat pouze obyvatelé Dlouhé Loučky. „Původně jsme uvažovali o tom, že bychom možnost ukládání biologicky rozložitelného odpadu nabídli také ostatním vesnicím v okolí, ale to už by provoz a náklady byly o něčem úplně jiném a nad naše možnosti. I tak zřejmě budeme s výstavbou obecní kompostárny jedni z prvních v Olomouckém kraji vůbec,“ míní Koláček.

Obce se s žádostí o odbornou radu často obracejí na regionální nevládní neziskovou organizaci Zera, která funguje v Náměšti nad Oslavou.

„Starostové mnohých vesnic už začínají myslet do budoucna, povinnosti zajistit třídění a ukládání biologicky rozložitelných odpadů je nikdo nezbaví. Nabízíme jim proto zajištění projektové dokumentace a pomoc při získávání dotací ze Státního fondu životního prostředí. Zájemců z Olomouckého kraje o stavbu obecních kompostáren začíná v posledních několika měsících přibývat,“ sdělil odborný ekolog společnosti Zera Jiří Jalovecký.

O vlastní kompostárně už několik let uvažuje také olomoucký magistrát. Stavba však stále vázne kvůli tomu, že městu chybějí vhodné pozemky dostatečně vzdálené od rodinné zástavby. V minulosti chtěla radnice provozovnu zřídit v nedalekém Grygově, který však proti tomuto záměru ostře protestoval.

„V tuto chvíli nemáme vhodné pozemky. Právě ve výběru vhodné lokality vidím největší problém. Pokud na toto téma hovořím s občany, setkávám se bohužel s názorem: kompostárnu ano, ale u nás ne,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.