„Zvyšuje se intenzita 'návštěv' divokých prasat v bezprostředním okolí Hluboček, Mariánského Údolí, Posluchova, Hrubé Vody,“ uvedla starostka obce Eva Hasníková.

Přemnožená černá zvěř hodně škodila vloni na podzim. Hladová prasata se stahovala k zahradám, rozrývala trávníky v obci. Divočáci zničili část fotbalového hřiště a děsili obyvatele okrajových sídlišť.

Letos s příchodem chladného počasí o sobě opět dávají vědět. „Žádné větší škody zatím neevidujeme,“ sdělila starostka obce.

Apeluje však na obyvatele a chataře, aby nenechávali v zahradách ovoce, neházeli ho za plot a „neuklízeli“ jej na kraj lesa. „Prasata se zde v přírodě vyskytují, ale není nutné je lákat do intravilánu obce,“ připomínala starostka.

Kluziště v Hlubočkách, 22. listopadu 2022
V Hlubočkách se už začne bruslit. Kluziště roste i ve Velké Bystřici

Lepší než vloni

Situace v Hlubočkách a místních částech obce obklopené lesy je zatím výrazně lepší než vloni, kdy divočáci měli v přírodě méně přirozené potravy v podobě žaludů a bukvic. Myslivcům se zároveň daří stavy prasat redukovat v honitbách v bezprostředním sousedství obce.

V okolí Hluboček jsou stanoveny tři honitby, jejich uživateli jsou Metropolitní kapitula a Vojenské lesy a statky.

„Jsme v kontaktu a vzájemně se informujeme, myslivci o opatřeních a odlovených počtech kusů,“ sdělila Eva Hasníková.

Během posledního mysliveckého roku, od dubna 2021 do března 2022, střelci odlovili v honitbě Hrubá Voda 86 kusů - v roce 2017 to bylo 25 prasat.

„Střelci se zaměřili na ty části honitby, které jsou v blízkosti obecní zástavby. Tomu odpovídá vyšší odlov v honitbě Hrubá Voda. Naopak nelovili na odlehlých lesních místech, kde navíc probíhalo intenzivní přikrmování. Tím bylo alespoň částečně docíleno toho, že černá zvěř se neměla tendenci stahovat blíže směrem k obci,“ vysvětlovala strategii starostka.

Kvůli hrozbě nákazy afrického moru prasat zvýšily preventivně Vojenské lesy a statky ČR odlov černé zvěře na Libavé.
Divočáci řádí v Hlubočkách. Maso je za pár korun, lovce motivují odměnami

Kromě intenzivního lovu divočáků pomocí nočního vidění, využijí myslivci i letos odchytové klece. Minulou zimu jich správci honiteb nastražili více než desítku. Jedná se o železnou klec dlouhou dva a širokou jeden metr. Lovci do ní lákají divoká prasata například na kukuřici.

Klec je vybavená padacími dvířky, a pokud divočák spustí nastražený systém - spadla klec. Přehled o pohybu zvířat mají díky fotopasti umístěné v blízkosti odchytového zařízení.

„Vzhledem k tomu, že letos je hodně ovoce, a to i na Libavé, zvěř ke klecím moc nechodí. Lze konstatovat, že prasat je viditelně méně, nicméně na ovoce určitě dorazí,“ uzavřela starostka.