Diváky dopoledne bavila komedie Otylka. Děj pojednává o milionáři, který manželce k jejím padesátinám zaplatí hubnoucí kúrů v luxusním sanatoriu, aby si domů mohl přivést milenku.

„Každý rok nacvičíme jedno nebo dvě představení. Premiéra se koná vždy v dubnu, v květnu. Na silvestra to pak opakujeme. Musí to být komedie, aby se lidé bavili,“ vysvětlil představitel dokora Unterlaufa a zároveň oblastní předseda Svazu českých divadelních ochotníků František Jakub Denk.

Kromě Otylky ochotníci v roce 2018 nastudovali také dětský pohádkový muzikál Krakonošův klobouk.

Tradiční silvestrovská show otužilců v řece Bečvě v Přerově
Silvestrovská show otužilců přilákala tisíce lidí

Divadelní silvestr se ve Velké Bystřici konal už počtvrté, ovšem mezi tím minulým a letošním byla tři roky pauza. Kulturní dům procházel rekonstrukcí. Jiný sál by sice k dispozici byl, ale nevyhovoval by kapacitně, proto Denk odmítl akci pořádat jinde.

„Zezačátku se mi nelíbilo, že nemůžeme hrát, ale musím říct, že se vyplatilo počkat, protože máme krásně zrekonstruované prostory. A vejde se sem okolo 130 diváků,“ usmíval se.

Pauza diváky neodradila, i tentokrát bylo vyprodáno.

Vstupenky na Divadelní silvestr bývají v prodeji už od listopadu, letos za 200 korun. Za tuto sumu si lidé užijí nejen představení, ale dostanou i bonus v podobě občerstvení.

„Dejme tomu, že samotné divadlo stojí 50 korun, zbytek dáváme na občerstvení. Když se mě lidé ptají, kdo to všechno platí, odpovídám, že oni. Dostávají, co si zaslouží. V ceně jsou alkoholické i nealkoholické nápoje, přípitek šampaňským a raut,“ prozradil režisér Tomáš Hradil.

Jakmile se herci uklonili a sklidili bouřlivý aplaus, organizátoři rozdali na každý stůl šampaňské a společným odpočtem se v sále spustila palba korkových špuntů. Přípitek doprovodily světlice coby ohňostroj, vzduchem létaly konfety. Poté se už hosté vrhli na připravený raut.

„Úžasný zážitek, moc jsem si to užila. Příští rok znovu,“ jásala jedna z přítomných.

Účastní se pravidelně, protože její kamarád je členem Osvětové besedy. To rodinka z Olomouce přicestovala poprvé, ale nelitovala.

O komentovanou prohlídku areálu zoologické zahrady na Svatém Kopečku projevily zájem stovky návštěvníků
O komentované prohlídky ZOO denně projeví zájem stovky návštěvníků

„Pobavili jsme se, a hlavně jsme na chvíli vypnuli a přestali myslet na všechny povinnosti ohledně přípravy silvestra,“ shodli se manželé, se kterými přijeli i rodiče.

Na rok 2019 chystá Osvětová beseda Velká Bystřice dvě premiéry. Tomáš Hradil se těší hlavně na komedii Dovolená s rizikem, jejímž autorem je britský scénárista Dave Freeman.

„Kromě tohoto se naši fanoušci mohou těšit ještě na Pošťáckou pohádku od Karla Čapka,“ prozradil.

Ale akcí, které tento soubor nabídne, bude více. Například oblastní a posléze i celonárodní kolo soutěže monologů a dialogů nebo Bystřické kulturní léto.