Díky olomouckým plastickým chirurgům se již může cítit mnohem lépe.

Jako první v České republice využili při zákroku endoskop, tedy přístroj pro zobrazení vnitřních dutin. Nejenže opravili pupík, ale po náročném výkonu nezůstaly nevzhledné stopy.

„Helenka trpěla od narození gastroschízou, tedy defektem a špatnou formací pupku, který byl široký zhruba pět centimetrů. Měla také oslabenou diastázu, příliš rozestoupené břišní svaly. Když k nám před časem přišla, měla i menší břišní kýlu,“ popisoval primář Oddělení plastické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc Bohumil Zálešák.

Pokud by se stav neřešil, hrozily dívence velké zdravotní potíže v budoucnosti.

„Břišní stěna byla výrazně oslabena a mohlo dojít k rozvoji velké kýly, v těhotenství by mohlo docházet i k narušení statiky páteře. Musela by brát léky od bolesti, mohla by jí vyhřeznout plotýnka a podobně,“ uvedl plastický chirurg.

Operace "klíčovou dírkou"

Lékaři se rozhodli využít novou metodu, a to nejen kvůli co nejlepšímu výsledku odstranění zdravotních potíží, ale zároveň z estetického hlediska.

Místo vytvoření rozsáhlého chirurgického přístupu, který by znamenal až deset centimetrů dlouhou jizvou v podbřišku, sáhli po endoskopu.

Umožnil vytvořit dutinu v podkoží a opravit stěnu břišní. A operovat mohli pouze „klíčovou dírkou“.

Specialisté odstranili starý pupek, stáhli otvor a zakotvili do místa, kde má pupek být.

Helenčiny břišní svaly se díky zásahu dostaly do normálního postavení. Správně funguje i břišní stěna.

„A co považuji za velmi důležité, podařilo se estetickou úpravou předejít výraznému psychickému hendikepu v blízké budoucnosti,“ uvedl primář.

Sama dívenka je moc ráda. Postěžovala si, že se jí děti ve škole smály.

„Spolužáci mi dokonce kvůli pupku nadávali a odháněli od sebe. Ani mě to už nebolí. A v létě klidně můžu na koupaliště v normálních plavkách,“ těšila se dívenka.