Město prodej zdůvodnilo snahou zachránit velký projekt Středoevropského fóra, který zamrzl na nevykoupených pozemcích v proluce vedle Muzea umění patřících právě Barnetovi. Směnnou smlouvu schválilo v úterý 24. března olomoucké zastupitelstvo na svém mimořádném zasedání.

V případě, že ministerstvo kultury projekt fóra podpoří potřebnou dotací, získá Miroslav Barnet unikátní palác z 16. století na Horním náměstí za necelých 30 milionů korun. To je rozdíl odhadu hodnoty paláce a Barnetových parcel v Denisově ulici, které za památku s doplatkem vymění.

VÍCE: ROZHODNUTO: Edelmannův palác prodají za parcely pro fórum

V diskusi na našem webu se mnoho přispívajících pozastavuje nad nízkou cenou za unikátní objekt, hovoří o podvodu či "sprosťárně". V menšině jsou hlasy poukazující ne na lepší péči soukromníka o sveřený majetek či význam záchrany Středoevropského fóra.

Diskutující připomínali i kauzu o pár desítek metrů dál stojícího barokního Salmova paláce. Rozlehlý, památkově chráněný objekt na lukrativním místě zastupitelé před třemi lety prodali společnosti Binar za 51 milionů. O okolnosti obchodu se tehdy zajímala i protikorupční policie.

Co si o prodeji Edelmannova paláce v souvislosti s projektem Středovropského fóra myslíte vy?
Svůj názor můžete přidat v diskusi pod článkem.
K diskusi byly připojeny i příspěvky k původnímu článku o rozhodnutí zatupitelstva.