Chlapci a dívky si sedali do sedaček ve veselé atmosféře. Atmosféru party podtrhli i tanečníci a dj.

Najednou se scéna prudce změnila. Na plátně se objevil motorkář. Havaroval, když se před ním kus před zatáčkou vynořil traktor.

Rodina, která k místě neštěstí dorazila, zastavila tak nešťastně, že do nich ve velké rychlosti narazil jiný vůz.

Veselé obličeje mládeže v hledišti jakoby někdo zmrazil. A právě v ten okamžik se na pódiu objevil policista v uniformě.

Přišel o kamaráda se dvěma malými dětmi

Začal vyprávět o nehodě, kterou nevyžene z hlavy. Auto ve vysoké rychlosti přerazilo sloup a skončilo v plotě. Motor tlak nevydržel a zcela zdevastoval obličej řidiče. Nepřežil.

„Když jsme tělo řidiče dostávali z auta, vypadla mu pistole, byla mi povědomá. Vzápětí, když jsem našel jeho doklady, pochopil jsem proč. Byl to můj kamarád," líčil tragédii.

Jeho přítel měl ženu a dvě čerstvě narozené děti. Po hádce se ženou odjel do baru a pak opilý se svým známým sedli do auta.

Stejně upřímné a smutné zážitky svěřili studentům záchranář nebo hasič.

Záchranář má vždy i oficiální nepříjemnou roli – oznámit příbuzným, že došlo k nehodě.

„Většinou jsou to matky. Ptají se, kam mají za svým dítětem jít, kam mu mají přinést pyžamo," řekl a popisoval následný šok v očích rodičů, když se dozví, že jejich syn nebo dcera nepřežili.

Když opět přichází v jeden okamžik na pódium taneční vystoupení, v němž se mladí muži a ženy přetahují o židli, člověka napadne paralela se skupinou lidí v autě, kteří svádí symbolický souboj o to, kdo přežije.

Motorkář na vozíku: Jen dvě tupé rány

Z tohoto úhlu pohledu se zdá, že poslední vypravěč, který na scénu nepřichází, ale přijíždí na invalidním vozíku, měl štěstí. Milovník motorek nezvládl před lety průjezd zatáčky.

„Slyšel jsem dvě tupé rány. První, když jsem narazil do betonového valu, druhou, když do mého těla narazila motorka," popisoval zážitek, který mu změnil život.

Vzpomínal, že nechtěl, aby mu záchranáři rozstříhali kombinézu. Ve stínu svých zranění pochopil, jak malicherná starost.

A když zjistil, že už se nikdy nepostaví na nohy, možnost, že kombinézu ještě někdy navlékne, se rozplynula.

„Nikdy jsem se s tím, že jsem ochrnutý, nesmířil, ale člověku nezbude než se vrátit do nové reality," uzavřel muž upoutaný na kolečkové křeslo.

V mladých divácích nechala nezvyklá forma preventivní akce zaměřené na bezpečnost na silnicích hluboký dojem.

„Málem jsem brečela. Doufám, že mi nikdy nikdo ze záchranky nezavolá. Brácha jezdí na motorce, taky rád běhá. Neumím si představit, že by třeba taky nemohl chodit," uvažovala studentka Tereza, která seděla v publiku.

Disko na pohodu a pak šok

Původní preventivní představení, které soubor s reálnými postavami i herci předvedl, mělo premiéru v roce 2004, novou verzi nastudovali aktéři projektu The Action New Generation před rokem a půl.

„Vycházíme z původního konceptu, v němž byla například v úvodu diskotéka. Díky ní vtáhneme dětské diváky do děje. Zpočátku netuší, na co je čeká a přichází do diskotéky. Dostanou se do varu. Myslí si, že je vše v pohodě. V ten okamžik přichází první video, které je má usadit, šokovat a hlavně uvést do příběhu," přiblížil režisér David Bonaventura.

Projekt The Action New Generation je financován z Fondu zábran škod České kanceláře pojistitelů do konce roku 2017. Příští pondělí odehraje soubor sérii tří představení v Městském domě v Přerově.