Počet těžkých dětských úrazů totiž narůstá a lékaři se pokoušejí v rámci I. ročníku projektu Stop dětským úrazům trend zastavit. Preventivní akce s doprovodným programem se představila v pátek na Horním náměstí v Olomouci.

VIDEO: Ewa Farna zpívala u orloje pro akci Stop úrazům

„Jen v Olomouci jsou ročně s úrazem hospitalizovány na čtyři stovky dětí. Za posledních pět let vzrostl jejich počet o čtvrtinu,“ uvedl Jaroslav Wiedermann, primář Dětské kliniky FNOL. Mezi nejčastější příčiny patří pády.

„Ty stojí za dvěma třetinami úrazů, s nimiž se na naší klinice setkáváme. Pětinu dětských úrazů mají na svědomí dopravní nehody, ovšem mají také zpravidla nejtěžší následky,“ dodal s tím, že nejčastěji skončí s úrazem v nemocnici děti věku 10 až 15 let.

Právě letní prázdniny jsou podle primáře obdobím, kdy dochází k úrazům dětí nejčastěji.

„Děti jsou delší čas venku a více se pohybují, jsou rozjívenější a nedávají si pozor. Často také bývají ponechány bez dospělého dozoru,“ sdělil primář Wiedermann.

Co mohou rodiče udělat? Podle Romana Havlíka, manažera léčebné péče FNOL, by dospělí měli více děti zapojovat do činností, které sami dělají, aby se od nich potomci učili.

„Prevencí dětských úrazů nejsou zákazy,“ zdůraznil.

V preventivních akcích zaměřených na dětské úrazy chce FNOL pokračovat i do budoucna.

Fotografie, na kterých dokumentuje tragické následky, jimž lze předejít, zveřejní i na internetových stránkách www.fnol.cz