Výstavní sál svaté Kláry se od začátku prosince proměnil v kouzelný dětský svět, kde nechybí ani obrovský „bunkr“ postavený z matrací, přikrývek a textilu nebo ukázkový pokojíček či školní třída.

„Nová výstava nabízí pohled na to, jak se dětství proměňuje. Jsou tam dobové věci, hračky, ale také interaktivní prvky, jako je skluzavka nebo speciální počítačová hra. Dětem chceme ukázat, jak se doba změnila, a jejich rodiče vrátit, možná i se špetkou nostalgie, do jejich bezstarostných let,“ řekl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš.

V centru Olomouce v pondělí nadělovali Mikuláši s družinou, přilétli i děsiví Krampusáci, 5. prosince 2022
Mikuláš naděloval v centru Olomouce, přilétli i děsiví Krampusáci

Rozsáhlá expozice představuje předměty pro novorozence, batolata, předškoláky i školáky.

„Návštěvníci uvidí například kolébky, postýlky, oblečení, kojenecké lahve i umělou výživu, která dlouho nebyla běžnou součástí péče o dítě,“ prozradila kurátorka Veronika Sovková.

Výstaviště Flora Olomouc - mezinárodní výstava koček, 3. prosince 2022
OBRAZEM: Olomoucká Flora hostila mezinárodní výstavu koček

Část expozice je věnovaná dětským jeslím, mateřinkám a základním i středním školám. K vidění je rovněž mnoho hraček.

„Nejstarší pocházejí z 19. století a designové kousky jsou ze 60. let 20. století. Na některé si mnozí určitě vzpomenou. Dokonce bude možnost zahrát si jednu z prvních počítačových her,“ zve kurátorka Andrea Jakubcová s tím, že součástí výstavy je také dětské kolo z přelomu 19. a 20. století, dřevěné sáňky s volantem, brusle, lyže ze 30. let 20. století nebo pionýrský kroj.

Výstava Dětský svět zůstane v muzeu až do 27. srpna příštího roku.