„V Olomouckém kraji jsme letos provedli zatím dvacet kontrol, při nichž jsme zabavili bezmála pět set kusů zboží. Jednalo se zejména o sportovní trička, kalhoty, bundy a obuv. V rámci poslední kontroly z minulého týdne jsme v centru města zajistili 134 párů plážové obuvi, která vykazovala znaky padělku ochranné známky Crocs,“ informovala mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová.

O osudu zabaveného zboží rozhoduje soud, který může nařídit jeho zničení. Pokud se však dá odstranit logo firmy, může Česká obchodní inspekce postoupit zboží k humanitárnímu využití. S tím však musí souhlasit majitel ochranné známky.

V případě, že by například dětské domovy měly o zabavené oblečení zájem, musejí si podat žádost na centrálu Celního ředitelství v Hradci Králové. „Tam se veškeré zabavené zboží eviduje a podle žádostí se rozděluje těm organizacím, které o něj mají zájem,“ vysvětlila Bortlová.

Ředitel olomouckého Dětského domova Dalibor Křepký uvedl, že pomoc v podobě zabaveného oblečení jednoznačně vítají.

„Už jsme něco dostali dvakrát z Plzně a byla to naprostá pecka. Trička, batohy, boty, zimní bundy každá v jiné barvě, no spousta věcí, které nám opravdu přišly vhod. Děti byly úplně nadšené,“ řekl.

Od začátku roku zažádalo o bezúplatný převod padělků 29 organizací z celé republiky. Podle tiskové mluvčí Celního ředitelství v Hradci Králové Jitky Fajstavrové to není nijak velký počet.

„Na druhou stranu ale nemůžeme říct, že by byl zájem malý, vzhledem k tomu, že organizace musejí loga a značky z padělaného zboží odstranit na vlastní náklady,“ doplnila.

I přes náklady, které takto vznikají, ušetřil například olomoucký Kojenecký ústav zhruba tři sta tisíc korun, které by jinak musel vydat za nové oblečení. Jeho ředitelka Helena Součková si humanitární pomoc velmi pochvaluje.

„Nějaké oblečení už jsme takto dostali před pár lety, a pokud bychom byli vyzváni znovu, určitě bychom neodmítli. Když je to slušné pěkné oblečení, proč bychom ho nevyužili. Zničit to, to by byla věčná škoda, když to může někomu pomoct,“ sdělila.

„Museli jsme odpárat značky, což pak přijeli zkontrolovat z České obchodní inspekce. Upravené oblečení pak označili nápisem „humanita“ někam na vnitřní stranu, aby to nebylo vidět,“ řekla Součková.

Od začátku letošního roku se na Olomoucku k novým majitelům dostaly přes čtyři stovky kusů oblečení.