Celkem za ně zaplatí sto osmdesát tisíc korun.

Kamery zaměřené na dětská hřiště se některým rodičům příliš nezamlouvají.

„Že bych z toho byla nadšená, to říct nemůžu. Chodíme se synem do Aso parku poblíž ulice Na Střelnici i na hřiště v Lazcích, a nikdy jsem tady neměla špatnou zkušenost," poznamenala Romana Janková.

Přiznala však, že ve městě jsou místa, kde vandalové často ničí například houpačky.

„Do Čechových sadů zase chodí popíjet nezletilí. Tam by se kamery také určitě hodily," přidala jednatřicetiletá maminka.

Která dětská hřiště budou kamery snímat, olomoučtí strážníci neprozradili.

„V úvahu připadá celé území města Olomouce včetně příměstských částí. Výběr lokality se bude odvíjet od aktuální bezpečnostní situace v daném místě," uvedla Magda Václavíková, mluvčí Městské policie Olomouc.

Prevence i důkaz

Kamery mají podle ní sloužit jednak preventivně, jednak má jejich záznam sloužit jako průkazný materiál v případě protiprávního jednání, jako je vandalismus, pití alkoholu či užívání drog, porušování veřejného pořádku.

„Cílem projektu je také posílit pocit bezpečí," vyzdvihla Magda Václavíková.

Náklady na projekt jsou ve výši sto osmdesáti tisíc korun. Městští strážníci dostanou padesát čtyři tisíc korun od města. O sto dvacet šest tisíc korun žádá městská policie ministerstvo vnitra.

Mobilní kamery rozšíří možnosti městského kamerového dohlížecího systému, který v současnosti čítá celkem jednadvacet pevných kamer, dvě speciální, které snímají celý den sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, a čtyři kamery přenosné.

K nejčastějším přestupkům, které systém odhalil a pomohl prokázat, patřilo nepovolené parkování či znečišťování veřejného prostoru.