Novinkou v olomoucké Pevnosti poznání je unikátní přístroj, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky při čtení genomu pšenice.

„Vědcům už tento robot dosloužil, mají teď k dispozici nový. My na tomto starším ´modelu´ návštěvníkům demonstrujeme, jakým způsobem je možné dekódovat DNA,“ popsala koordinátorka pro bioologii Alena Vláčilová.

Kromě robota nyní Pevnost poznání získala také speciální laminární box, který vědcům při laboratorní práci zajišťuje stabilní podmínky. Box filtruje vzduch pomocí velmi účinných filtrů, díky tomu je možné pracovat ve sterilním prostředí bez mikroorganismů. Nový exponát si hned vyzkoušel devítiletý Alois z Prahy.

„Moc se mi to líbilo. Rád bych dělal různé pokusy také doma, ale nemám na to potřebné vybavení,“ svěřil se devítiletý hoch. Do olomoucké Pevnosti poznání přijel z Prahy a laboratorní pokusy si vyzkoušel společně s osmiletou sestrou Dorotkou.

Dalším z nových exponátů je poměrně rozměrný model lidské kůže, který pro malé i velké návštěvníky vyrobili přímo technici z dílen Pevnosti poznání. Kromě jednotlivých vrstev zdravé kůže si na něm lidé mohou prohlédnout také některá kožní onemocnění jakými je například melanom nebo lupénka.

Ilustrační fotografie.
Chataři přišli o televizi, elektrický gril i vzduchovky
Květinová výzdoba Arionovy kašny při příležitosti barokních slavností.
Floristky zkrášlily Arionovu kašnu. Podívejte se na tu nádheru