„Chtěla jsem to zkusit. Umím říct i napsat třeba ahoj. A co je nejtěžší? Asi ty jejich znaky," přiznává desetiletá Anna Liptajová.
Zkusit se začít učit nezvyklý jazyk chtěla i její spolužačka Tereza Brokešová.
„Možná to pro mě bude v budoucnu plus," zamýšlí se jedenáctiletá dívenka.
Na hodinu čínštiny dochází skupinka zvídavých dětí jednou týdně, vždy ve středu po obědě.
Základní škole nabídla možnost výuky Konfuciova akademie při Univerzitě Palackého v Olomouci. Lektorka říká, že děti jsou šikovné.
„Jde jim to dobře. Znaků ještě moc neumíme, ale snažíme se učit slovíčka. Děti už znají téměř stovku slov, zvládnou i základní věty. Taky umí počítat, znají členy, vědí, jak se nazývají barvy, zvířata," chválí malé svěřence lektorka Marika Pechová.
Až do osmé třídy, zdarma
Základní škola Demlova se do neobvyklého projektu zapojila už loni na jaře, samotná výuka pak začala s novým školním rokem.
„Myšlenka projektu se mi líbila. Všichni vidíme, že Čína jako světová velmoc hraje ve světě stále důležitější roli a také české firmy navazují spolupráci s čínskými obchodníky. Mám za to, že pro děti nemusí být do budoucna základy čínštiny vůbec na škodu. Cestu k práci nebo vzdělávání budou mít více otevřenou," míní ředitelka školy Anna Dobrovolná.
Čínština by děti měla provázet až do osmého ročníku.
Výuka se odehrává v rámci volnočasového kroužku a je zdarma.
„Pokud žáčci vydrží, tak za čtyři roky by mohli mít celkem obstojné základy čínského jazyka. Zatím studují všechny děti, které se přihlásily, a jsou velmi šikovné. Čínština je těžký jazyk a zřejmě je výuka opravdu baví. Mám i zpětnou vazbu od rodičů, kteří mi to potvrzují," uzavřela ředitelka školy.