Park Malého prince je v okolí jediným místem, kde si mohou hrát jak nejmenší, tak i odrostlejší mládež. Na jeho stavu se však podepsalo jedenáct let, kdy na něm dovádí větší počet dětí, než je možné.

S opravou hřiště radní počítají už letos. Bude ale jen částečná. Přesto vyjde na více než milion korun.

„Umělý povrch hřiště na malou kopanou či házenou je poničený. Chceme sem proto instalovat nový, což se docela prodraží. Bude to umělý trávník s křemičitým podkladem. Vyměníme také velký hrací prvek ve tvaru lodi,“ vysvětlil primátor města Martin Novotný.

„Hřiště je ve špatném stavu a opravu by si zasloužilo. Lidé budou určitě rádi, když se vylepší. A děti taky. Správce sice areál hlídá a snaží se jej udržovat, ale jeden člověk na tak velkou plochu je málo,“ popsal za místní obyvatele Přemysl Titz, předseda komise městské části Tabulový vrch.

Poničené hřiště v Parku Malého prince. Foto: MmOl

Doplnil, že by se město mělo také zabývat tím, jak i v budoucnu plochu a herní prvky udržet v dobrém stavu.

„Musí jej někdo opravovat pravidelně. Je to jako s velkou zahradou. Když se o ni nikdo nestará, zpustne,“ dodal Titz.

Nové areály ve Wolkerově, Zikově i Tovární

Peníze na opravy poputují také na hřiště v Blanické ulici. Před dvěma lety zde vybudovala radnice zcela nový areál na hraní. Loni jej poničil vandal.

„Dřevěnou konstrukci herních prvků zapálil. Shořela plastová skluzavka a další prvky. Nyní je herní plocha nepoužitelná a nebezpečná. Proto ji letos chceme opravit zhruba za čtyři sta tisíc korun. V okolí totiž žádné jiné hřiště není,“ popsal primátor.

Hřiště v Blanické po zásahu vandala. Foto: MmOl

Návrh, jak by mohlo hřiště v Blanické vypadat po rekonstrukci. Foto: MmOl

Opravené hřiště využijí už letos i děti z okolí Základní školy Heyrovského. Zbytky herních prvků zde nahradí nové houpačky a průlezky.

Na zbylých šesti místech v Olomouci vyrostou během letoška zcela nové areály po děti. Dlouhá léta po hřišti volají obyvatelé Černovíra, stejně jako lidé, kteří žijí v okolí Tovární ulice.

„V nepříliš vábném prostředí u výpadovky na Ostravu na Tovární ulici žijí v sedmi bytových domech desítky lidí a jejich děti si nemají kde hrát. Rozhodli jsme se proto, že obyvatelům vyjdeme vstříc a vybudujeme zde menší dětské hřiště,“ uvedl primátor.

Další herní plochy mohou lidé během roku najít v Topolové, Wolkerově a na Zikově ulici. Areál pro děti také vznikne v prostoru základní školy Helsinská.

Dosluhující hřiště při ZŠ Heyrovského. Foto: MmOl

Návrh nové podoby hřiště při ZŠ Heyrovského. Foto: MmOl

Další hřiště se chystají

Celkově zaplatí radnice bezmála pět milionů korun. Loni a předloni se ve městě podařilo vylepšit téměř dvacet herních ploch zhruba za deset milionů.

„Naším záměrem je v každé čtvrti nabídnout lidem nejméně jedno hřiště. Chceme investovat především do stavby menších herních ploch, než do dvou či tří větších,“ objasnil primátor.

Na některá hřiště, které lidé požadovali, se letos nedostane.

V příštích letech však plánuje radnice se stavbou hřišť pokračovat i v těchto lokalitách. Jde například o Lošov, Nový Svět, Novou Ulici nebo Chomoutov.