„Hodně jsem se na dnešek těšila, protože jsem zvědavá, co budeme dělat," řekla šestiletá Eliška Vysloužilová z Olomouce.

Jestli na ni za prvních pět měsíců strávených ve škole čeká doma nějaká odměna, to ještě nevěděla. Prázdniny si ale určitě užije.

FOTOGRAFIE z dalších ŠKOL na Olomoucku najdete ZDE

„Těším se na ně, pojedeme na chalupu a pak budeme lyžovat," dodala školačka. I její spolužačka Adéla Kratochvílová z Droždína se na čtvrtek těšila.

„Hlavně na to, že všichni půjdeme na zimní výpravu, na to se těším," tetelila se holčička s růžovou čelenkou ve vlasech. Paní učitelce donesla i malý dárek, bonboniéru ve tvaru srdíčka. „Na prázdniny se těším, budeme lyžovat," dodala dívenka.

První hodina utekla jako voda. Děti zpívaly, povídaly a nakonec si i navzájem rozdaly zhodnocení školních výsledků za necelý půl rok. Velká jednička jako bič, však list nezdobila.

„Slovní hodnocení je pro mě daleko přijatelnější, protože tam mohu přesně popsat v čem dítě je dobré, na čem má zapracovat," vysvětlila učitelka Broňa Pecháčková.

První dva roky hodnotí slovně

Škola má celkem 72 žáků a právě tolik se chystalo i výpisů z vysvědčení.

„Ve dvou třídách, v prvním a druhém ročníku, jsme předávali vysvědčení ve formě slovního hodnocení. Myslíme si, že děti tak možná lépe vnímají své pokroky, své nedostatky a nejsou mezi sebou vzájemně srovnávány. Ve vyšších ročnících se vracíme ke známkám," vysvětlila ředitelka školy Kateřina Konečná.

Slavnostní den však rozdáním hodnocení nekončil. Menší děti se nasvačily, všichni se pak pořádně oblékly a vyrazily ven za zábavou, hrami a soutěžením.

„Snažíme se ten den prožít netradičně. Po rozdání vysvědčení s dětmi odcházíme na zimní výpravu, letos je věnovaná olympijským hrám," doplnila ředitelka Kateřina Konečná.