Dalších příběhů o růžové postavičce nakonec došly téměř dvě stovky. Mladí tvůrci, jejichž práce zaujala porotu nejvíce, se včera v muzeu dočkali ocenění.

Porota složená s pracovníků Vlastivědného muzea v čele s Janem Svěrákem a výtvarníkem filmu Jakubem Dvorským neměla zrovna lehký úkol.

Nápaditých pokračování plyšového Kukyho bylo totiž mnoho.

„Nečekali jsme tolik odpovědí v podobě komiksů nebo literárních děl, z nichž některá měla i dvacet stran. Byla to zábava. Každý desátý příběh byl navíc vynikající,“ řekl režisér Jan Svěrák, který oceněné děti zval na pódium.

Soutěžilo se ve třech uměleckých kategoriích, konkrétně komiks, libovolný literární útvar doplněný ilustracemi a video.

Klidně by mohl jít hned do tisku

Komiks například do soutěže poslal čtrnáctiletý Hynek Šnajdr, který za svůj černobílý výtvor odcházel s prvním místem.

„Klidně by mohl jít hned do tisku,“ poznamenal Svěrák a potřásl mladému tvůrci rukou.

„Z prvního místa mám velkou radost. Na komiksu jsem pracoval až do posledního dne. V tomto pokračování se Kuky vrací s Hergotem do lesa a potom se stává novým strážcem,“ okomentoval Hynek Šnajdr s tím, že to byl jeho komiks číslo jedna.

„Několikrát jsem se před tím o komiks pokoušel, ale nějak to nešlo,“ podotkl tvůrce. Dodal, že Svěrákův film viděl třikrát.

Za své literární i výtvarné výkony si děti odnášely například iPady.

Vedle Hynka Šnajdra jej dostaly desetiletá Valérie Renotiér ze Senice na Hané a osmnáctiletá Olomoučanka Kristýna Kummerová.

V kategorii soutěžních týmů potom uspěli žáci ZŠ Tererovo náměstí a ZŠ Zlaté Hory. Ti zase odcházeli s dárkovým poukazem na dvoudenní workshop deset tisíc korun.

Soutěž byla součástí výstavy Kuky se vrací, která bude v olomouckém muzeu k vidění až do konce července. Nově se k ní teď přidaly i oceněné soutěžní práce.

Do Hergotova auta si můžete sednout

Výstava láká na filmové postavičky, včetně té nejdůležitější, ale také na několikrát zvětšený model Hergotova auta. Podle filmového modelu jej vyrobili pracovníci muzea. Děti si do něho mohou dokonce i sednout.

„Ve Velkém sálu muzea najdou vedle originálních loutek a výtvarných rekvizit z dílny výtvarníka Jakuba Dvorského také kousek skutečného lesa,“ doplnil k výstavě ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

K výstavě o filmu Kuky se vrací se dále přidružily i další doprovodné akce. Protože se snímek točí kolem skládky, organizátoři pro návštěvníky připravili i ekologickou sekci, na které se podílejí technické služby.

Spolu s Centrem ekologických aktivit Sluňákov přiblíží cestu odpadu.

„Tato doprovodná expozice představuje cesty, kterými se odpad z olomouckých domácností proměňuje na nové výrobky. Snažili jsme se názorně a přitom zábavně ukázat, že třídění odpadu má smysl. Podobně jako filmový Kuky, který nechce zpátky na skládku, si nepřejeme, aby na skládce zbytečně končilo velké množství využitelných surovin,“ dodal ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.