Přitom nespustili oči ze země. Soustředili se na jediné – dostat svoje skleněnky do důlku dříve než soupeř.

„Sbíráme první letošní body do soutěže. Turnaj se dnes hraje u nás a v Újezdě nad Labem,“ zasvěcoval pořadatel sobotního klání v Mostkovicích Lukáš Vlček.

Kolem čtyř důlků se hodinu před polednem sešlo osm hráčů. Vedle ostřílených borců i osmileté děti, které se zúčastnily turnaje poprvé.

„Není nás zatím moc. Věřím, že příště bude zájem větší. V Mostkovicích pořádáme turnaj druhým rokem a teprve si získáváme popularitu,“ vysvětloval účast Lukáš Vlček a pásmem pečlivě odměřoval hranici 7,5 metru, ze které soutěžící hází kuličky do důlku.

V turnaji postupně sehrál duel každý s každým. Nad důlkem tak zápolily osmiletý František a jeho čtyřiašedesátiletá babička. Nebo o rok starší senior a devítiletá Maruška.

„Kdo si hraje, nezlobí,“ smála se Františka Karásková.

Všech deset skleněnek přitom zkušeně naházela nedaleko důlku.

„To by mi šlo, protože mám trénink z petanque. Horší je to s cvrnkáním,“ poznamenala sympatická seniorka.

Nad důlky se nakonec osm hrou zaujatých hráčů krčilo dvě hodiny. Slunce už pořádně pálilo. Taky nohy už někteří téměř necítili.

„Kolena dostávají u kuliček zabrat. V mých letech už to jde ztuha. Vloni nás hrálo šestnáct a to jsem byl ráno rád, že jsem se vůbec postavil na nohy,“ hodnotil nespočet dřepů během turnaje nejstarší hráč, pětašedesátiletý Jiří Karásek.

Vítězem se stal podle očekávání pětačtyřicetiletý Lukáš Vlček, pravidelný účastník několika tuzemských turnajů v kuličkách.

„Jsem rád, že lidé přišli a dobře jsme se pobavili,“ poděkoval všem šikovným hráčům.

„Na kuličkách je prima, že se sejdou všechny generace a je sranda. Rád bych podobný turnaj uspořádal v Prostějově,“ poznamenal Pavel Kotyza, který skončil na druhé příčce. Nejmenší soutěžící, kteří neměli proti zkušenému borci moc šancí, vyhodnotil pořadatel samostatně. Všechny si domů odvezli diplom.

Jak hrát správně kuličky?

Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny. Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.

Nejdřív každý hodí jednu kuličku od čáry hodu k důlku (rozhoz k důlku). Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře.

První hází všechny své kuličky (po jedné nebo i více najednou) z čáry hodu k důlku a snaží se jej zasáhnout. Pak udělá to samé jeho soupeř.

V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.

Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.

Kdo má první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Zápas se většinou hraje na 2 – 3 vítězné hry.

Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 10 centimetrů.

Zdroj: Český kuličkový svaz

Turnaj v kuličkách se může pořádat v každé obci

Stejně jako se Lukáš Vlček rozhodl zorganizovat turnaj v Mostkovicích, mohou zájemci uspořádat soutěž v kuličkách přesně podle pravidel i v dalších obcích v České republice. Český kuličkový svaz letos vyzval nadšence, kteří by chtěli pořádat turnaje, aby se do toho pustili a na internetových stránkách www.kulicky.com radí, jak postupovat.

„Kuličky činí výjimečným sportem také fakt, že turnaj může snadno zorganizovat i jediný pořadatel,“ pobízejí zájemce členové kuličkového svazu.