Ty se do jejich domů dostaly z přeplněné kanalizace. Profesionální hasiči z Olomouckého kraje o víkendu vyjížděli ke 136 událostem zaviněným bouřkou. „Uklízeli jsme devět stromů spadlých na vozovky a odčerpávali vodu z pětadvaceti sklepů. Na pěti místech kraje jsme z vozovek odstraňovali nánosy bahna a čistili několik ucpaných odtoků, splavů a propustí,“ řekla mluvčí Vladimíra Hacsiková.

Po vydatném dešti v noci z pondělí na úterý už hasiči v regionu příliš práce neměli, s komplikacemi po víkendové bouřce se však ještě dnes potýkají v Lutíně na Olomoucku, kde přízemí mateřské školy zaplavily splašky z kanalizace. „Zjistili jsme to v neděli ráno. Zaměstnanci hned museli začít s úklidem, mnozí s sebou přivedli příbuzné. Na dezinfekci přízemí jsme objednali specializovanou firmu, splašky totiž zaplavily vyvařovnu a jídelnu. Stovka dětí z mateřinky teď dochází na obědy do základní školy, která je na druhém konci vesnice,“ řekl ředitel lutínské základní školy Jan Spurný.

Kanalizace, která nezvládla nápor vody pojmout, podle starosty Antonína Bábka (nez.) způsobila problémy také obyvatelům panelových domů. „Téměř všechny sklepy a výtahové šachty byly také zatopené splašky. Hned v neděli jsme je odčerpali a sklepní prostory vyčistili. Kanalizaci jsme vybudovali v roce 1996, na takové přívaly deště však přesto nestačila,“ dodal Bábek. Odborníci z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Olomouci naměřili 31 mm srážek. „Toto množství napršelo během 24 hodin od sobotního do nedělního rána. Znamená to, že na každý metr čtvereční spadlo 31 litrů vody. Do dalších dnů už by ale deště v Olomouckém kraji neměly být tak vydatné,“ sdělila meteoroložka Eva Koblihová.

V Bohuňovicích na Olomoucku ani pamětníci podobnou bouřku nezažili. „Zemědělci ve svých měřidlech zjistili přes 70 milimetrů vody. Lidé měli vodu ve sklepích a v garážích, v parku se totiž částečně ucpala kanalizace. Největší škody jsme utrpěli v základní škole. V nové kotelně, zprovozněné loni na podzim za dva miliony korun, jsme měli metr vody,“ řekl starosta Jiří Petřek (ODS), který si pochvaloval pomoc místních dobrovolných hasičů. Některé součástky nových kotlů se vymění za nové, technici musí celé zařízení vyčistit. „Škody odhaduji v desetitisících korun. Snad se vejdeme do 100 tisíc,“ doufá Petřek.