„Dêš slezeš s kopcu dule na órodny pole, hanácká krajina je samá rovina. A dêš se rozhlidneš, toš chôtě dostaneš poznat tento svět a fšecko ôvidět."

Přesně těmito slovy začíná hymna Mikroegionu Litovelsko.

Mikroregionka, jak se skladba zpívaná v hanáčtině jmenuje, je součástí propagačního snímku o tamním regionu.

Nejdřív kniha, pak film a hymna

Už před lety vznikla obrázková kniha o jednotlivých obcích Litovelska, teprve loni ale přišel nápad napsat text doplněný o hudbu. Nakonec se ale skladba spojila s propagačním filmem o jednotlivých vesnicích.

„Ke každé z nich jsem složil text a nakonec jsem oslovil Pepina z Hané, tedy starostu nedalekého Nákla, Marka Ošťádal, aby nám s tím mohl. Byl mile překvapen," popsal litovelský starosta Zdeněk Potužák.

Cílem autorů bylo, aby v hymně byla o každé vesnici alespoň malá sloka.

Takže například o Střeni se ve skladbě říká: Dêš je dobré deň vêrazêt na Střeň, stôdô nedbaje komár tě vêsaje a o Loučanech zase tohle: O Lóčanech se vi, že dêš si zamaneš, že tadê zakotviš, toš réčem dostaneš.

„Chtěli jsme, aby tam byla z každé vesnice vypíchnutá nějaká zajímavost. Vycházel jsem z pamětí, případně zajímavostí. Hotový text jsem poslal kamarádovi z mládí se kterým jsem zakládal Ztracené ráj a ten mi k němu udělal hudbu. Pak jsme jeli do studia, nahráli jsme to," popsal práci spoluautor Marek Ošťádal, jinak starosta Nákla.

Zábavně a s pěkným klipem

„Říkali jsme si, že když to uděláme hanácky, zábavnou formou a udělá se k tomu pěkný klip, že se na to lidi podívají. Je to propagace zdejších vesnic," pokračoval nákelský starosta.

Vznikl tak propagační snímek o délce asi 9 minut.

„Z každé obce je nějaký záznam, dělalo se to pomocí helikoptérky, tak je to čučavé," uvedl Zdeněk Potužák.

Až byl film hotový, doplnila jej Mikroregionka.

„Spojilo se to a výsledek je myslím dobrý. V tom filmu jsou zachycení Hanáci a myslím, že je to pěkné. Lákáme na Hanou, lákáme k nám," uzavřel litovelský starosta.