„Zjišťovali celkový stav říms po celém obnovu budovy depozitáře - v ulicích Denisova a Univerzitní, kde se pohybuje hodně osob,“ vysvětlil nedělní manévry Jiří Koch, vedoucí útvaru provozu VMO.

Statici proklepli římsy historické budovy poté, co se v lednu kus tohoto stavebního prvku v Univerzitní ulici zřítil na chodník.

Olomoucký Prior v roce 2008
Starý olomoucký Prior. Jak se zrodil a jak zmizel

Kvůli tomu, aby mohli provést důkladnou kontrolu z vysokozdvižné plošiny, byl v neděli na dvě hodiny zastavený tramvajový provoz v Denisově ulici. Bylo zapotřebí vypnout napájení trakčního vedení.

„Kompletní zprávy statiků budou do konce března. Už nyní ale víme, že stav je velmi špatný. Prasklin je po celé hraně hodně. Jsou označeny křížky,“ přiblížil Jiří Koch.

Část římsy se podle něj bude opravovat jako havárie na základě nařízení stavebního úřadu, a to do šesti měsíců od zřícení části v rohu objektu.

V tomto úseku je kvůli bezpečnosti už umístěno značení. „Chodci musí přejít na druhou stranu,“ upozornil na omezení v Univerzitní ulici.

Pád zdiva z polikliniky SPEA na olomouckém náměstí Hrdinů
Majitel SPEA: Lidi jsme varovali, ať tam nechodí, pak to spadlo

Opravy klenby v sále začnou na podzim

VMO řeší technické problémy a havárie i v hlavní budově na náměstí Republiky. V polovině ledna muselo uzavřít úspěšnou výstavu Dětský svět - dítětem v 19. a 20. století. Ze stropu sálu sv. Kláry se kvůli prasklinám v klenbě začala drolit omítka. Výstavu opět zpřístupnilo 24. února poté, co se podařilo strop provizorně zajistit sítěmi.

Vlastivědné muzeum v Olomouci znovu otevírá výstavu Dětský svět. Praskliny ve stropě výstavního sálu sv. Kláry zajistilo sítěmi, snímek z 23. února 2023
Muzeum znovu otevírá úspěšnou výstavu Dětský svět. Strop se podařilo zajistit

Výstavu muzeum prodlouží kvůli pauze až do října. „Následně dojde k vyklizení kostela a začnou opravy. Předpoklad je, že potrvají půl roku,“ popisoval ředitel VMO Jakub Ráliš.

Problém s klenbou v sále není nový. Ví o něm vlastník objektu, kterým je Olomoucký kraj, i vedení VMO několik let. Statik se už dříve vyjadřoval, že oprava je nutná. Existuje projekt i stavební povolení. Opravy si vyžádají 4,5 milionu korun.