Pro pytle plné uzávěrů umístěné ve sborovně jmenované školy přijela v pátek dopoledne redaktorka, která je následně předala do rukou Jany Petrákové, maminky sedmnáctiměsíční holčičky, která má od narození mnoho zdravotních komplikací. O příběhu rodičů dvojčat, kterým se narodila také zcela zdravá Adélka, informoval Olomoucký deník na sklonku srpna.

Rodina chce uzávěry prodat do sběrny a získané peníze použít na speciální lázeňskou terapii pro nemocné děvčátko. Kdo chce pomoct, může víčka donášet také do sídla Olomouckého deníku na ulici Aksamitova.

Sbírka bude pokračovat

Na Základní škole Svatoplukova není sbírka víček první charitativní akcí.

„Už několik let podporujeme olomouckou onkologii. Prodáváme vánoční hvězdy. Tato sbírka je jiná, prvořadě nejde o peníze. Líbí se mi, že někomu může pomoct tak obyčejná věc," řekla Jana Nemravová, učitelka, která aktivitu uspořádala.

Sbírka víček pro Lucinku

„Paní učitelka nás poprosila, abychom nosili víčka. Přinesla jsem plnou velkou krabici," řekla Eliška Gajdoštínová z 2. B. Podle slov Nemravové budou ve sběru na škole pokračovat i nadále.

První várka barevných plastových uzávěrů ze Šternberka je již v rukou Jany Petrákové.

„Vyřiďte celé škole i redakci mé obrovské díky," vzkázala maminka dvojčat při převzetí nákladu.

Potřeba je 28 tun víček

Na pokrytí výdajů za čtyřtýdenní pobyt v lázních v Klimkovicích, kde může malé holčičce pomoc speciální terapie, potřebuje rodina zhruba 80 tisíc. Za kilo plastových uzávěrů pouze od PET lahví se dá při odevzdání získat kolem pěti korun.

„Potřebujeme takových dvacet osm tun víček. Teď jich máme zhruba pět až šest. Odvážet je budeme 14. prosince. Momentálně vychází lepší cena ve sběrně v Dubu nad Moravou," sdělila Petráková. Zmíněné sesbírané množství odpovídá zhruba pěti plným tranzitům.

Jana Petráková už před časem naznačila, že dává sběru víček přednost před peněžními příspěvky. Rodině pomáhají lidé napříč republikou. Na nejrůznějších místech vznikla sběrná místa, kam lidé vršky přinášejí. Ani Olomouckému deníku není osud malé Lucie lhostejný. Víčka je možné nosit do jeho sídla na Aksamitově ulici v Olomouci.