VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník J. Kubíčka: Fotbal a dluhy 2 aneb Když peníze zlátnou

Olomouc – Jiří Kubíček byl vždycky zvyklý nahlas říkat, co si myslí. Od září komentuje každou středu aktuální sportovní i mimosportovní události pro Olomoucký deník.

2.11.2010 3
SDÍLEJ:

Jiří Kubíček komentuje pro DeníkFoto: DENÍK

27. října vyšel již osmý díl jeho komentářů.

Zajímá vás další? Aktuální najdete vždy ve středečním tištěném vydání Olomouckého deníku.

Deník Jiřího Kubíčka - vyšlo 27. října 2010

Fotbal a dluhy 2 aneb Když peníze zlátnou

Nevím, která hlava ten slogan vymyslela. Často jsem to čítal jako reklamu Banky Haná na zdech budov v našem regionu. Přesná citace: Když peníze zlátnou…

Ta banka „úspěšně zkrachovala“ jako řada jiných bank díky podobně chytrým hlavám vytvářejícím slogany…

V komentáři z minulého týdne jsem poukázal na problémy fotbalových bossů, kteří se dostávají do složitých finančních situací při zajištění chodů klubů a zejména při placení vysokých smluv špičkových hráčů.

A je to v podstatě logické, kluby nesou největší ekonomickou zátěž právě výplatami hráčů a dalšími náklady na chod klubů. Náklady na hráčské mzdy dosahují v drtivé většině více než 50 procent ročního klubového rozpočtu.

Ve fotbalovém světě však působí i vysoce ziskové subjekty. Fotbal jim přináší bez větších nákladů i enormní výdělky.

S nadsázkou se dá říct, že fotbalové hodnoty a peníze v těchto rukou opravdu zlátnou. Přicházejí ke značné tržní hodnotě fotbalu jako produktu svým zvolením nebo obdržením licence.

Vysoký zisk je garantován cenou špičkových světových a evropských turnajů a soutěží nebo prodejem nejlepších hráčů. Vše je navíc realizováno s minimálními investicemi. Těmi šťastnými subjekty jsou FIFA, UEFA, fotbalové svazy jednotlivých zemí a agenti hráčů.

Ve švýcarském Curychu stojí budova, jaké není široko daleko rovno. Na rozměrech fotbalového hřiště se zde tyčí pyšný monument ukazující bohatství, majestát i velikost. Sídlo FIFA na FIFA Strasse. To je značka zastřešující organizace pro 208 fotbalových asociací.

Po vstupu do budovy se vám zatají dech a pochopíte, že vidíte špičkovou architekturu 21. století.

Do šesti pater pod zemí se řítí vodopád nesoucí světlo a v tom nejnižším podlaží je meditační místnost z malachitu pro všechna náboženství.

Kdo by na zeměkouli nevěděl o MS ve fotbale, akci plodící miliardy?

O pár desítek kilometrů jižněji, na břehu Ženevského jezera v malebném Nyonu postavila své sídlo UEFA. O co jednodušší je budova oproti sídlu FIFA, o to větší zisk plyne z její špičkové akce – mistrovství Evropy.

A nezapomeňme na nejslavnější klubovou soutěž - Champions League – ligu miliardářů o miliardy.

Ne vše v těchto organizacích má „punc skvělosti“, organizace a hlavně pevná struktura neumožňující ani těm nejbohatším vytvořit si vlastní soutěže zasluhuje obdiv. I když…

Na český knižní trh se dostala počátkem roku 2008 kniha anglického novináře Andrewa Jenningse. Ten slídil po informacích z kuchyně fotbalu tak vehementně až z otázek předsedovi i představitelům FIFA a dalších poznatků stvořil své dílo.

Tato kniha se čte jedním dechem a popisuje třeba úplatky a zmanipulované volby ve FIFA. V této souvislosti připomínám i aktuální aféry FIFA a UEFA.

Jenningsova kniha o federaci všech světových fotbalových asociací rozhodně nehovoří obdivně. Není divu, že před jejím vydáním existovala poměrně výrazná snaha o zakázání prodeje.

Ale pojďme dál. Národní fotbalové asociace. ČMFS a jeho hospodaření se stalo v posledních létech oblíbeným tématem všech médií. Období mezi léty 1996 a 2006 je hodnoceno jako nejúspěšnější desetiletka českého fotbalu v historii této hry.

Proto i svaz měl mít za posledních deset let z vrcholných turnajů a z pozice na světovém fotbalovém trhu slušný zisk. Čísla 380, 143, 213 nejsou kombinací k bankovnímu sejfu, ale udávají český podíl na zisku z turnajů MS a ME v letech 2004, 2006 a 2008!

Při odečtu průměrných nákladů na jeden den pobytu týmu okolo 600 tisíc korun (za průměrný se nedá dodnes počítat 1 milion „reálných výdajů“ v Portugalsku 2004…) pořád zůstává solidní suma, kterou si česká asociace měla nechat v rezervě na „horší časy“.

Horší období přišlo neočekávaně jako velká voda v roce 1997 do Olomouce. Je tedy jen problémem vedení ČMFS a vlivných voličů, kteří nové vedení vytvořili, že dnes má ČMFS prázdnou kasu a „holé ruce“.

S mírným nadhledem konstatuji, že v tomto funkcionářsky nešťastném období se skvěle podařilo vytvořit a upevnit postavení fotbalových agentů, kteří fotbal a jeho kluby doslova ovládli. Nevkládají žádné investice do výchovy mládeže a neplatí odpovídající poplatky a kauce.

Pouze získávají podpisy zaslepených hráčů a jejich rodičů. Snad ještě snázeji než lichvář úpis člověka ve finanční tísni.

I chudé asociace a jejich kluby díky stále se rodícím talentům produkují zajímavé a prodejné fotbalisty. Samotný svaz ale pod vlivem manažerů není schopen se svou legislativou zabránit ožebračování klubů a hráčů často za hranicí dodržování fotbalových předpisů.

A tak na jedné straně množství dobrovolných trenérů a funkcionářů od okresního přeboru až po I. ligu bezplatně pěstuje na své „fotbalové zahrádce“ fotbalové kvítí, aby pak zisky z těch „nejhezčích rostlin“, ukryli v útrobách svých trezorů ti, co přišli k hotovému…

A to správné není. Ale co s tím, když mottem dneška je: „peníze až na prvním místě…“.

A protože peníze dělají zase peníze, hodí se ten slogan z úvodu do dnešních dnů náramně: Když peníze zlátnou… Co na tom, že jen vyvoleným!

Postřeh týdne

Je po obecních volbách, vítězové se snaží vyhrát i ve složení smysluplných koalic. Často se ale ukazuje, že „první vyhrání z kapsy vyhání“, jak říká české přísloví. A ty voliči, nesmíš ulehnout k čtyřletému spánku.

Velmi mě potěšila masivní reakce na impulz k podpoře mládežnického sportu. Potvrdil to i konkrétní dopis otištěný minulý týden v těchto novinách.

Poukázal, že masový a výkonnostní sport je vyhledávanou zájmovou kategorií a jeho zdražováním se stává nedosažitelným pro „obyčejného“ člověka.

Radniční koalice v Olomouci byla složena jako jedna z prvních ve statutárních městech. Myslím si, že je právě nyní vhodná doba k žádání přesných odpovědí od nové městské vlády k problematice masového a výkonnostního sportu ve městě, především v podmínkách sportování mládeže.

Před čtrnácti dny jsem napsal:

„Olomouc musí být, vzhledem ke své celkové atraktivitě, velmi dobrou adresou pro sport. Podpora zejména sportování mládeže musí dostat viditelnou a jasnou koncepci a garantované finance. Co takhle rozhodnout, budoucí mocný zastupiteli tohoto krásného města, že z rozpočtu města přijde každoročně 1 procento jasně definovatelných a průhledně rozdělených finančních prostředků na mládežnický sport? Nehonorovaný výbor z poslanců a zástupců sportovních klubů by určitě uměl pohlídat spravedlivé rozdělování.“

První zasedání zastupitelstva proběhne v týdnu od 8. 11. do 12. 11. 2010 a zvolí radu.

Dovoluji si položit nově zvolenému primátorovi a členům rady tyto konkrétní otázky:

1. Považujete za správné a za rozumné, aby sportovní kluby, zajišťující v našem městě sportovní činnost dětí a mládeže, platily vysoké částky za pronájem tělocvičen?
2. Považujete, prosím, za reálné každoročně přispívat z městského rozpočtu na tělovýchovnou činnost dětí a mládeže 1 procento (odhaduji, že to činí cca 20 milionů Kč).

Voliči a budoucí voliči očekávají vaši odpověď a zejména činy!

Jiří Kubíček
Autor byl dlouholetým fotbalovým funkcionářem

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Vánoční trhy v Olomouci. Ilustrační foto
2 13

Vánoční trhy v Olomouci otevírají. Tady je PROGRAM

Setkání s občany na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou - červené karty pro prezidenta
1 26

Sbírka na pokutu? Lidé vyjadřují solidaritu zvukaři z Lipníku

Třída 1. máje po opravě. Jak se vám líbí?

ANKETA, FOTOGALERIE / Po osmi měsících zmizeli ze třídy 1. máje stroje, dělníci a zákazové značky. Vylepšená důležitá tepna v centru Olomouce se vrátila k normálnímu provozu. Jak se vám po opravě líbí?

Olomouc rozsvítí vánoční strom, náměstí rozezní hity od Elánu

Na olomouckém Horním náměstí ve čtvrtek slavnostně vypuknou populární vánoční trhy.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Petr Pithart dostal v Olomouci Pelikána a objal se s Hradílkem

FOTOGALERIE / Český politik a právník Petr Pithart v úterý v Olomouci převzal cenu Pelikán. Tu uděloval dvouměsíčník Listy už počtrnácté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT