Akce nazvaná „Pochod na pomoc Ukrajině a proti strachu“ bude v rámci celorepublikového Dne za Ukrajinu probíhat na olomouckém Horním náměstí už od 14 hodin. Průvod vyrazí centrem města kolem 17:30. Večer pak náměstí rozezní mimo jiné vystoupení kapely Korále s hostující ukrajinskou zpěvačkou.

„Vnímáme to, že společnost je už Ukrajinou a válkou unavená. Chceme touto akcí v den výročí ruského útoku připomenout, že Putinova agrese a utrpení lidí nadále pokračuje a že se nás stále týká,“ vysvětlila Dagmar Lenertová z pořádajícího spolku Člověčina.

Ten sdružuje dobrovolníky pomáhající osobně na Ukrajině, pořádá různé sbírky a organizuje aktivity na pomoc civilistům, nemocnicím i vojákům v napadené zemi. V blízkém vztahu byl i s českým dobrovolníkem, který nedávno padl u Avdijivky.

V Řídeči našla azyl skupina běženců z Kyjeva. Na snímku Filip Lorenc, třetí zleva, vedle něj stojí Nazar a paní Tamara s vnučkami. Vlevo na snímku paní Oxana a paní Ludmila. 7. dubna 2022
Závidět? Přijetí Ukrajinců v Řídeči bere dech, v obchodě jim otevřeli účet

Pieta a lidskost

Organizátoři zdůrazňují, že tématem olomoucké akce je nejen pieta za oběti při výročí začátku agrese, ale i oživení lidské solidarity a snahy nezavírat oči.

„Věříme, že mnoha lidem to stále není jedno a že přijdou bránící se obyvatele Ukrajiny podpořit a ukázat, že dál stojíme za nimi,“ zmínila Dagmar Lenertová.

Tomáš Labounek ve městě Buča
Děla se hrozná zvěrstva. Oddaný olomoucký sokol pomáhá na Ukrajině

Průvod, výstava, koncert

Už od 14 hodin bude na Horním náměstí výstava fotografií i různých artefaktů z válečné Ukrajiny včetně vlajky z Avdijivky, která je nyní dražena v benefiční aukci. Na příchozí čeká také prezentace pomáhajících sdružení a možností jak pomoc podpořit. Na programu je i autogramiáda autora knihy Dům s chimérami Michala Priesnitze a Jiřího Rybišára, autora sbírky poezie s názvem 24.2.2022 oceněné na Slovensku jako básnická kniha roku.

„Bude také možné si na místě zakoupit benefiční svíčky na pomoc Ukrajině i svíčky, které poté dobrovolníci odvezou na Ukrajinu, kde slouží jako zdroj světla při nefungující elektřině,“ přiblížila Dagmar Lenertová.

Pracovníci ACHO vyrazili v minulém týdnu na Ukrajinu.
Všude obří vděk za pomoc z Česka, poznal olomoucký tým charity na Ukrajině

V 17:30 pak vyrazí pietní průvod se svíčkami centrem města, sraz je u radnice zhruba půl hodiny před tím. Průvod projde přes Dolní náměstí, Lafayettovu, třídu Svobody a Riegrovu zpět na Horní náměstí.

„Tam bude setkání pokračovat koncertem kapely Korály a zpěvačky Kateryny Bobrovske, která utekla před válkou z Kyjeva. Promítat tam budeme mimo jiné také zdravici režiséra Václava Marhoula, který naše aktivity podporuje,“ popsala organizátorka olomouckého pochodu.

Ta nevnímá, že by Češi po dvou letech války již ztratili vůli podporovat zemi ničenou agresorem.

„Moje zkušenost je, že lidí, co chtějí pomoci je tady stále obrovská spousta. Jen je potřeba je nyní více aktivovat,“ konstatovala Dagmar Lenertová.

Den za Ukrajinu pořádaný různými občanskými spolky a nadacemi se v sobotu 24. února koná na mnoha místech po celé republice. Nabízí kromě shromáždění i různé kulturní akce. V Olomouci jej organizuje spolek Člověčina se zapojením Institutu Paměti národa a společenství Ukrajinců Olomouckého kraje Ščedryk.