Návštěvníci se tak například mohou podívat, jak pracuje parní stroj v čerpací stanici Chválkovice. „Jedná se o technickou památku – původní parní čerpací stanici Chválkovice z roku 1889, která až do roku 1960 sloužila pro zásobování hanácké metropole pitnou vodou,“ vysvětlila mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Zájemci si mohou prohlédnout také moderní Úpravnu vody Černovír. „Otevřeme i čistírnu odpadních vod v Olomouci – Nových Sadech, která v uplynulém období prošla náročnou intenzifikací a modernizací,“ pokračovala Koutná.

Stejně jako v předchozích letech, i letos mohou příchozí za pomoci laborantek Moravské vodárenské provést rychlý mini rozbor vody ze své studny, kterou si přinesou s sebou. „Voda musí být v čisté plastové 1,5 l láhvi od neslazené minerálky. Návštěvníci si tak zdarma mohou hravou formou na místě zjistit orientační hodnoty dusičnanů, tvrdosti vody a amoniaku,“ informovala mluvčí vodárenské společnosti.

Na základě orientačního mini rozboru, laborantky návštěvníkům také poradí, jaký si mají objednat akreditovaný rozbor. „Příchozí na něj pak dostanou i slevu. Mini rozbor vody si mohou návštěvníci provést a slevu na další rozbory získat na Úpravně vody v Černovíře, a to v době prohlídek od 12.00 do 16.00 hodin i na čistírně odpadních vod Nové Sady v Olomouci ve stejnou dobu,“ doplnila Helena Koutná.

Objekty Úpravna vody Černovír a Parní čerpací stanice Chválkovice se nacházejí v ochranném pásmu vodních zdrojů, příjezd k nim je proto zakázán. V případě zájmu o prohlídku je nejlepší využít městskou hromadnou dopravu. Na Nových Sadech je pak možné parkovat přímo před areálem čistírny, ale lze přijet i hromadnou dopravou. ⋌(paš)

Doby prohlídek na objektech MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a.s.:

Úpravna vody Černovír + parní ČS 12:00, 14:00, 15:00, 16:00

ČOV Olomouc – Nové Sady 12:15, 14:15, 15:15, 16:15