Dne otevřených lesů, který v sobotu 18. května pořádá Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů, se zúčastní například Lesy města Olomouce. Akce bude probíhat v Lošově u Olomouce, kde je pro návštěvníky připraveno pět zajímavých stanovišť.

„Lidé na nich dostanou výklad o práci a hospodaření v lese s ohledem na ochranu přírody, uvidí lesníka a koně při přibližování dříví nebo traktoru s vyvážecí soupravou,“ pozval David Janásek, ředitel Lesů města Olomouce.

Lesníci na téměř čtyřkilometrové trase nachystají i drobné občerstvení v podobě špekáčků a nápojů, zejména pro nejmenší návštěvníky.

„Cestu do lesů v okolí Lošova je ideální naplánovat si městskou autobusovou dopravou, protože počet míst pro parkování je omezený,“ doporučil David Janásek. Sraz účastníků je v 9 hodin (GPS: 49.6068572N, 17.3684286E).

Dalším místem, kam mohou rodiny s dětmi vyrazit, je les u Velkého Týnce na Olomoucku. Zájemci se sejdou v době od 9 do 15 hodin na hrázi rybníku v lese Chlum (GPS: 49.532408, 17.360636).

Akci tam pořádá Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci společně se Střední odbornou školou svatého Jana Boska. Na programu jsou například komentované procházky lesem, ukázka kácení stromu, model těžby a příběh o putování svatého Huberta.

Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci vlastní 3200 hektarů lesů, převážně v okolí hanácké metropole. Lesní majetek byl zasažen kůrovcovou kalamitou, ale daří se jej úspěšně obnovovat převážně listnatými dřevinami. Kapitula spolupracuje se Střední odbornou školou svatého Jana Boska při odborné výuce budoucích lesních mechanizátorů.

Lesní majetek ve vlastnictví Olomouce má výměru téměř 3820 hektarů. Tvoří jej dvě lesní správy - Lesní správa Březové s lužními stanovišti a smíšenými lesy nižších poloh a Lesní správa Huzová se stanovišti středních poloh.

Letošní Den otevřených lesů je již třetím ročníkem celorepublikové akce, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL). Ti pro širokou veřejnost jednou do roka „otevírají“ své lesy. Podrobné informace k akci jsou k dispozici na denotevrenychlesu.cz .