V celém Olomouckém kraji je za posledních sedm dní šest potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel. Celostátně 14.

Na Jesenicku nebyl za týden jediný případ, v okrese Olomouc byla v pátek sedmidenní incidence na devítce. Šumperk a Přerov hlásil pět pozitivně testovaných za týden na 100 tisíc obyvatel, Prostějovsko dva.

V regionu postupně začíná dominovat takzvaná delta mutace. Rizikem je fakt, že se varianta delta dokáže šířit rychleji než alfa a nakazit tak za kratší čas více lidí. Ti mohou být potenciálně ohroženi i těžším průběhem onemocnění. Dosavadní, letní data v Olomouckém kraji ale nic takového neprokazují.

„Krajská hygienická stanice k 22. červenci eviduje 31 případů pozitivně testovaných osob na delta mutaci,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí KHS Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Očkování bez registrace bude možné v olomouckém OC Šantovka. Ilustrační koláž
Očkovat bez registrace se začne i v Olomouci, v obchodním centru Šantovka

Fakultka: nula pacientů s covidem

První potvrzený případ této mutace v Olomouckém kraji zaznamenala KHS v červnu. Případy začaly výrazněji narůstat od počátku minulého týdne.

U pacientů nakažených delta mutací koronaviru podle epidemiologů převažuje kašel, teplota, bolest svalů a kloubů, únava, ztráta čichu a chuti.

„KHS Olomouckého kraje neeviduje žádný případ hospitalizace osoby s prokázanou delta mutací koronaviru,“ sdělila mluvčí Koutná.

V největší středomoravské nemocnici, Fakultní nemocnici Olomouc, v pátek nebyl hospitalizovaný vůbec žádný pacient s Covidem-19.

Po dokončeném očkování evidují hygienici v Olomouckém kraji jednoho člověka, který onemocněl delta mutací po řádně dokončeném očkování.

Podle odborníků se u dosavadních případů ukazuje, že u delty účinně brání těžkému průběhu nemoci už první dávka očkování.

Nová křižovatka a hypermarket na Tabuláku, 18. července 2021
Nová křižovatka a obchoďák v Olomouci. Takto vypadá stavba

Spojitost s tanečními kluby? Neprokázána

Delta mutace se v Olomouckém kraji nejvíce objevuje u mladých lidí ve věkové kategorii 20 až 35 let, tedy v části populace s nižším procentem proočkovanosti.

„Z celkového počtu 31 nakažených evidujeme právě v této věkové kategorii 20 případů,“ sdělila mluvčí KHS Markéta Koutná.

Zdroje nákazy jsou v posledních prázdninových dnech různé. Spojitost s „tanečními kluby“ v Olomouckém kraji nebyla prokázána.

Ilustrační foto
"Zátah" v klubech: v kraji 160 zkontrolovaných, jedno porušení opatření

„KHS eviduje sedm onemocnění v souvislosti s cestováním do zahraničí,“ uvedla Koutná.

KHS doporučuje sledovat pravidla pro cestování do zahraničí, během pobytu v cizině a pozorně si prostudovat také změny pro návrat do České republiky ze zvolené destinace.

„Aby na letišti nebo na hraničních přechodech nedocházelo k nepříjemným situacím,“ připomněla Koutná.

Informace lze získat nejen na webu Ministerstva zahraničí ČR, ale i na COVID portálu.

Proočkovanost v kraji 40%

Platí, že nejúčinnější ochranou proti onemocnění koronavirem je dodržování základních hygienických pravidel.

„Zodpovědné chování vůči ostatním i vůči sobě samotnému je teď důležitější než kdy dřív. Je na místě stále dodržovat pravidla 3R – ruce, roušky, rozestupy. Onemocnění je v populaci stále a nemůžeme ho podceňovat,“ opakovala mluvčí KHS Olomouckého kraje.

Každý, kdo se necítí dobře, by měl podle epidemiologů omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému dalšímu šíření nemoci.

„Z preventivního hlediska je důležité očkování proti nákaze virem SARS – CoV – 2,“ uzavřela mluvčí KHS.

Proočkovanost v Olomouckém kraji přesahuje 40 procent. Ve čtvrtek bylo aplikováno 3 494 dávek.

Klinika asistované reprodukce. Ilustrační foto
Po covidu má až 40 procent mužů horší spermiogram