VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejmladší děkan na světě opouští funkci

OLOMOUC - Nového děkana bude volit ve volbách, které se konají 21. června, Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Po šesti letech tak posledního října letošního roku Michal Malacka končí na místě prvního muže právnické fakulty.

20.6.2007 1
SDÍLEJ:

Michal Malacka.Foto: DENÍK/Petra Pášová

Jeho začátky ve funkci ale nebyly jednoduché. Škola totiž tehdy řešila problémy s akreditací a hrozilo jí, že jako vysoká škola skončí.

Rozhovor


* Jaké byly začátky ve funkci děkana?


Před šesti lety jsem přišel s určitým programovým prohlášením a slibem fakultu zachránit. Fakultě tehdy hrozilo odebrání akreditace a svým způsobem jakési snížení jejího vnímání na vyšší odbornou školu. Troufám si ale tvrdit, že fakulta je na dobré cestě stát se úzce vyprofilovanou a vyhledávanou fakultou. To ovšem záleží na jejím dalším vývoji.

* Do funkce jste nastupoval jako nejmladší děkan na světě…

To, že jsem byl v té době označen za nejmladšího děkana na světě, vychází od amerických novinářů - redakce whois who, kteří dělali nějaký průzkum. Ati říkali, že mladší datum nezaznamenali. Ale není to nic, čím bych se mohl chlubit.

* Byl to pro vás handicap?

Byl to obrovský handicap. První funkční období jsem musel všechny přesvědčovat, že to myslím s fakultou dobře a že vím, kam chci, aby směřovala. Byl jsem na dvou bojištích. Jednak jsem bojoval sám za sebe a jednak za fakultu. Což je ale pro jednoho člověka dost těžké. Navíc v tom věku, kdy jsem nastupoval do funkce, člověk ztratí to, co je v tu chvíli nejhezčí. Tedy zbytek bezstarostného mládí. Když se pohybujete v akademickém prostředí a jednáte s lidmi, kteří jsou o generaci starší, tak je to také obtížné. Neříkám, že to nebylo plus z hlediska energie a vitality, kterou jsem tomu mohl věnovat, ale kam jsem přišel, tak jsem přítomné musel přesvědčovat, že já jsem ta pravá osoba na pravém místě.

* Proč jste se rozhodl kandidovat na funkci děkana?

Tehdy jsem na fakultě byl proděkanem. Po tom, co jsem dostudoval zahraniční právnickou fakultu, jsem upozorňoval na nějaké nedostatky, kterých jsem si všiml, až když jsem poznal jinou akademickou půdu. Zprvu jsem neměl ambice dělat děkana. Měl jsem nastoupit u jisté zahraniční advokátní kanceláře, ale považoval jsem za nutnost upozornit na některá rizika a pochybnosti, které jsem měl. Tehdejšímu děkanovi jsem řekl, že na to musím upozornit při představování kandidátů, kde jsem své připomínky přednesl a tehdejší akademický senát se při volbě rozhodl nerozhodně, nebyl zvolen nikdo.

* I přesto, že jste o post neusiloval, zvolili tehdy vás. Jak to?


Když už jsem vystoupil s připomínkami, musel jsem nést odpovědnost za tento krok a chtěl objasnit, proč jsem to udělal a hájit své ideje. Takže jsem šel na akademický senát, seznámil jsem je se svou vizí, ale předpokládal jsem, že kandidátky, které se tehdy ucházely o funkci děkana, budou pro fakultu více akceptovatelné, protože to tak logicky vyplývalo i pro senát, jelikož měli vyšší akademické vzdělání. Nicméně díky projevům, které zazněly ze stran kandidátek, jsem byl paradoxně zvolen já. Nečekal jsem, že mě akademický senát zvolí. Bylo to překvapení a pozitivní šok. Jsem za to zavázán, neboť jsem mohl zkusit realizovat, co jsem chtěl, a zkusit fakultu povznést na hrdou a dobrou fakultu.

* Zmínil jste, že kdybyste nenastoupil do funkce děkana, byl byste advokátem. Co plánujete teď?


Koncem měsíce října uvolním tuto místnost a předám zlatý klíč. Předpokládám, že ať volba dopadne jakkoli, že nerozváži pracovní poměr, protože jsem s fakultou spjat. Ale závisí na tom, jak ta volba nakonec dopadne. Nikdy jsem se netajil tím, že mám určitou představu o tom, kdo by měl být budoucím děkanem.

* Kdo by jím měl podle vás být?


Bez ohledu na jméno, jsem vždy jednal s lidmi, kteří by nemuseli absolvovat to, co jsem musel v prvním funkčním období já. To znamená, měla by to být nějaká uznávaná kapacita, která má lidský i odborný přístup a má podobné smýšlení a vize, jako jsem měl já. Tedy někdo, kdo může nastoupit rovnou do rozjetého vlaku a fakultu bez problémů posunovat dál.

* Říkal jste, že byste dál chtěl na fakultě zůstat. V čem by tedy spočívalo vaše působení na ní?


Moje hlavní naplň by spočívala ve splácení dluhů vůči studentům. Protože, i když jsem se snažil jim předat na svých přednáškách všechno, co vím, tak díky zaneprázdnění a díky administrativně-manažerskému postu jim ještě hodně dlužím. Věnoval bych se tomu, co jsem zanedbal, dlužím fakultě učebnici, dlužím texty a spoustu věcí, které se týkají akademicko-pedagogické činnosti. Apak ještě, samozřejmě za předpokladu, že by fakulta stála o určitou kontinuitu, bych se po určitý čas, v souvislosti s výsledkem voleb kandidáta na děkana, věnoval předávání funkce.

* Kdybyste mohl být dál děkanem, kandidoval byste znova?


Šel bych do toho jen tehdy, pokud bych byl přesvědčen, že to celá akademická obec chce. Osobně a bez podpory bych o to neusiloval.

* Co se skrývá za funkcí děkana. Co máte všechno na starosti, musíte být hlavně dobrým manažerem, nebo naopak odborníkem?


Původně jsem si myslel, že být děkanem je hlavně otázka schopného managementu. Sám mám dobrý pocit z toho, že jsem se mýlil. Mýlil jsem se pozitivně, protože to ovlivnilo i moji osobnost. Akademický svět je specifický v tom, že děkan musí být nejen dobrý manažer, ale musí být i osobností, která musí vnímat své okolí, vnímat řádně nejen kolegy starší, ale i studenty, ale být schopen s nimi komunikovat na takové úrovni, kdy by to pro ně znamenalo jednak přátelský, kolegiální a zároveň i nadřízený přístup. Neříkám ale, že jsem vždy takovou osobností byl. Myslím, že osoba děkana musí mít pro toto povolání vlohy v určité době do takové osobnosti vyrůst.

* Nelákala by vás soukromá praxe nebo se věnovat něčemu jinému, změnit prostředí a odpočinout si…


Jsem bohužel nebo bohudík člověk, který když něco buduje, tak si neodpočine. Pokud by mě lákala soukromá praxe, tak by to znamenalo v trošku jiném kabátu, tu samou pouť jako tady. Takže tam bych odpočinek asi neviděl. Samozřejmě jsem to zvažoval a závisí to od toho, jak dopadnou volby na naší fakultě.

* Takže pokud volby nedopadnou podle vašich představ, odejdete z fakulty?

Budu se nejprve věnovat onomu splácení dluhů vůči studentům právnické fakulty a po té uvidíme.

Kdo je Michal Malacka


Narodil se v Kroměříži v roce 1973. Svobodný, bezdětný. Od roku 2001 do října 2007 zastává funkci děkana Právnické fakulty Univerzity Palackého.

Je absolventem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde studoval i politologii.

Je absolventem Právnické fakulty v Grazu v Rakousku, studoval ve Washingtonu v USA. Studoval na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a v současné době si v České republice dodělává titul MBA a chce si doplnit vzdělání o titul docenta.

20.6.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 18 000 Kč

Tesaři Tesař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Husitská č.p. 150/9, Olomouc + stavby. Nástup možný ihned. , Prac. doba: 7:00 - 15:00 hod. Pracovní poměr na dobu určitou., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Hotel hluboký dvůr, a.s., Husitská, č.p. 150, 779 00 Olomouc 9. Informace: Šárka Majerová, .

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 22 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Technický/á pracovník/ce - Laborant/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Svobody č.p. 671/8, Olomouc. Nástup 06-07/2018., Katedra organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci přijme nového zaměstnance/zaměstnankyni na obsazení pozice TECHNICKÝ PRACOVNÍK - LABORANT., , Náplň práce: , - příjem, výdej a evidence chemikálií, - příprava reagencií pro praktická cvičení studentů či práci výzkumných pracovníků, - sjednávání nákupu běžných i speciálních chemikálií od tuzemských a zahraničních dodavatelů, - provádění základních testovacích metod u relevantních chemických sloučenin, - administrace spojená s chodem chemických laboratoří a oběhem chemikálií, - péče o svěřené laboratorní prostory z pohledu jejich materiálního zabezpečení a BOZP, , Požadujeme: , - minimálně středoškolské vzdělání v chemickém oboru , - schopnost samostatně provádět základní chemické operace spojené s přípravou vzorků a zásobních roztoků pro nejrůznější aplikace, - základní přehled v oblasti bezpečnosti práce v chemické laboratoři, - základní znalost práce s PC, internetem a zejména programy Word a Excel, - znalost anglického jazyka na úrovni běžné psané a verbální komunikace , - schopnost obchodní komunikace, - systematičnost, pečlivost, vysoké pracovní nasazení, - zdravotní stav způsobilý pro práci v chemické laboratoři, , Nabízíme:, - pracovní smlouvu na dobu jednoho roku s možností prodloužení, - práci na plný úvazek s možností přizpůsobení pracovní doby po vzájemné dohodě, - moderní pracovní prostředí a vybavení v hlavní budově fakulty, - nástupní mzdu 22.000-25.000 Kč/měsíčně s možností mimořádných odměn, - příspěvek na stravování, kulturu a sport, 28 dnů dovolené, jazykové vzdělávání, zvýhodněné telefonní tarify i pro rodinné příslušníky a další benefity, , V případě zájmu zašlete svůj strukturovaný profesní životopis a motivační dopis POUZE na e-mail dagmar.petrzelova@upol.cz. Uzávěrka přihlášek je stanovena do 10.6.2018. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo pozici ve výjimečném případě bez udání důvodu neobsadit nebo zrušit řízení k obsazení pozice.. Pracoviště: Univerzita palackého v olomouci - katedra organické chemie přírodovědecké fakulty, 17. listopadu, č.p. 1192, 779 00 Olomouc 9. Informace: Dagmar Petrželová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník na stavbě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Místo výkonu práce: Střední Morava, Moravskoslezský kraj., Pomocný dělník na stavbě. Montážní dělník., Zam. výhody: Zajištěné ubytování., Kontakt je možný POUZE telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Grand aurum s.r.o., 783 45 Senice na Hané. Informace: Karel Čertanovskij, +420 722 655 692.

Výroba - Výroba Montážní dělník 100 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Operátoři strojírenské výroby (1706005). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátoři strojírenské výroby (1706005) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - SOU, SŠ strojírenského zaměření - výhodou, - jste manuálně zručný a fyzický zdatný, - orientujete se ve výkresové dokumentaci - výhodou, - jste spolehlivý, pečlivý, samostatný, Budete se věnovat:, - obsluze zařízení na výrobu ložisek, - kontrole kvality, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - jde o dlouhodobou práci na HPP s pracovní smlouvou výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - máte nárok na 25 dní dovolené, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnanci, - navýšení mzdy po zkušební době, Pracoviště: Olomouc, Mzda: 100,- Kč/hod + zákonné příplatky + stravenky, Nástup: dle dohody, Směnnost: 12 hodinové směny (denní/noční), Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Fanynky Sigmy
23

Sigma jde do finále! Skočí na třetí místo? Potřebujeme fanoušky, zve Jílek

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Letní počasí a teploty do 28 stupňů přinese tento víkend obyvatelům Olomouckého kraje.

Zklamaný Buchta chtěl skončit. Jsme rádi, že Jílek vybudoval toto mužstvo, říká

Před dvěma lety, zdrcený po sestupu, uvažoval velmi vážně o konci kariéry. Teď o něm brankář olomouckých fotbalistů Miloš Buchta uvažuje znovu, na vrcholu, ale především jen v nadsázce a žertu.

Kam o víkendu? Na pivní festival, víno i běh kolem Moravy

Víkend slibuje letní počasí, k tomu je na Olomoucku připravena spousta parádních akcí. Podívejte se na naše tipy a vyražte.

Zemřel Vladimír Zicháček, bývalý ředitel Slovanského gymnázia

Středoškolský pedagog a bývalý ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Vladimír Zicháček zemřel v pondělí 21. května po dlouhé a těžké nemoci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT