Tři uživatelsky přátelské přenosné defibrilátory proškolené laiky přesně navedou, jak bezpečně provést obnovení pravidelného srdečního rytmu. Zatím je žádný Olomoučan se srdečním kolapsem nepotřeboval, přesto by záchranáři uvítali pořízení dalších přístrojů.

Rozmístěním automatických externích defibrilátorů se dlouhodobě zabývá projekt časné defibrilace pro obyvatele Olomouckého kraje. Podle jejího koordinátora, Bronislava Klementy, je ale realizace omezena financemi. Své aktivity se snaží zviditelnit během pravidelné akce Šňůra života a Zdravé srdce Hané, která se koná každý rok v září.

Podle dotázaných Olomoučanů však přesto málokdo tuší, že člověku se srdečním kolapsem mohou pomoci i jinak než jen zavoláním záchranné služby. „O žádném přenosném defibrilátoru v centru města ani jinde nevím, ale považuji to za přínosnou informaci. Sama bych totiž srdeční masáž prováděla těžko, kvůli své bolestivé artróze,“ přiznala Olomoučanka Věra Kollárová.

Městská policie i Magistrát města Olomouce se defibrilátorem vybavily před dvěma a půl roky. „Strážníci zařízení pro odstranění fibrilace srdečních komor vozí ve služebním autě, které je v provozu čtyřiadvacet hodin denně,“ potvrdila mluvčí městské policie Lenka Prošková. V radnici by případnou první pomoc provedla ostraha. „Jsme připravení defibrilátor použít a nebojíme se toho, protože přístroj nás pomocí displeje a hlasových příkazů kompletně navede,“ potvrdil člen ostrahy magistrátu Pavel Čechák.

Před rokem přibyl další přenosný defibrilátor do budovy Českého rozhlasu Olomouc. „Byli jsme kompletně proškoleni, jak správně provádět defibrilaci. Defibrilátor vozíme s sebou na různé akce, naposledy jsme ho měli na festivalu v Náměšti. Zatím ho ještě nebylo potřeba, což je vlastně dobře,“ uvedl referent marketingu a PR Českého rozhlasu Milan Šváb.

Náměstek pro přednemocniční neodkladnou péči Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg potvrdil, že automatické externí defibrilátory záchranářům rozhodně pomohou. „Jen se lidé nesmějí bát ho použít. Přístroj s člověkem komunikuje v rodném jazyce, takže mu každý porozumí,“ vysvětlil Jan Weinberg a dodal, že by těchto přenosných zařízení v Olomouckém kraji rád viděl více.

„Užitečné jsou zejména v prostorech s větší koncentrací lidí a na místech s obtížnějším přístupem pro záchranný vůz,“ doplnil Jan Weinberg.

Z několika oslovených významných institucí se přenosným defibrilátorem v nejbližší době hodlá vybavit jen fotbalový tým SK Sigma Olomouc. „Chceme držet krok s ostatními dobrými fotbalovými týmy, které si už toto zařízení koupily,“ potvrdil bezpečnostní referent olomouckého fotbalového klubu Milan Zapletal.

Denisa Mikolášková