Kde pořádat v Olomouci masové akce pod širým nebem pro tisíce lidí? Tato otázka se vynoří vždy, když se obdobné podniky konají. Narážejí totiž na nevoli obyvatel, kteří si stěžují na hluk a nepořádek.

Loňský Fast Tunning Meeting, sraz příznivců různě upravených silných vozů tradičně spojený s řevem motorů a hlasitou hudbou, provázely problémy. Při jeho druhém ročníku, který o uplynulém víkendu přilákal na letiště v Neředíně tisíce lidí, už pořadatelé obstáli.

Řada stížností obyvatel olomouckých Lazců se vyrojila i při nedávném pětidenním beerfestu – největším festivalu svého druhu v České republice, který se konal na dostihové dráze. Lidé volali na policii a hladinu hluku měřili přímo na místě i hygienici.

„Výsledky měření zatím nejsou k dispozici. Čekáme na výsledky z laboratoře,“ sdělila Eva Čechlovská, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Primátor Olomouce Martin Novotný (ODS) nedávno připustil, že město uvažuje o možnosti přesunout festival právě na plochu letiště. Organizátor beerfestu Pavel Spálený však tuto možnost odmítá s poukazem na to, že by si neředínští stěžovali stejně jako lidé na Lazcích.

Strážníci: Letos bez stížností

Loňský první ročník tuningového srazu přitom skutečně provázely četné stížnosti lidí. Letošní ročník mohl proto naznačit, jak dál.

„Budeme mapovat situaci během víkendu. Určitě to přispěje k dalšímu našemu jednání s organizátorem Beerfestu. Loni se objevily připomínky ze strany občanů. Proto pořadatelé tunningu přislíbili, že letos nasměrují aparaturu tak, aby akce nerušila obytnou zónu,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák těsně před začátkem akce.

Po víkendu je zřejmé, že pořadatelé se skutečně poučili z loňských chyb a svůj slib dodrželi.

„Nepřijali jsme žádné oznámení, že by si lidé stěžovali na rušení nočního klidu, ani žádné jiné stížnosti související s touto akcí,“ potvrdila mluvčí olomouckých strážníků Lenka Prošková.

Neředínští: Nemá smysl bránit mladým v zábavě

Sami obyvatelé Neředína napříč generacemi, které Olomoucký deník o víkendu oslovil, si změnu oproti loňskému roku pochvalovali.

„Letos to bylo opravdu bez problémů, ani nevím, do kolika hodin akce probíhala,“ řekl obyvatel ulice Pod Letištěm Hynek Palucha.

Jeho slova potvrdila i Zdena Hrbáčková.

„Pokud by to pořadatelé takhle dobře zvládli, asi by ani nevadil ani Pivní festival,“ doplnila dcera Eva Hrbáčková. Nepotvrdily se ani obavy, že akce bude rušit studenty z přilehlých kolejí při učení ve zkouškovém období. „Spala jsem úplně bez problému, žádný hluk mě nevzbudil,“ potvrdila čtyřiadvacetiletá studentka Jana.

Ani devětašedesátiletý Jan Weise žijící v bezprostřední blízkosti letiště zvýšený hluk nezaznamenal.

„Nemá smysl pořád si na něco stěžovat a bránit mladým lidem, aby se bavili. Problém by spíš mohl být s nepořádkem, který po takových akcích zůstává. Doufám, že pořadatelé vše uklidí. V okolí se často procházejí maminky s kočárky a hrají si tam malé děti,“ upozornil Weise.

„Právě jsem telefonoval s šéfem brigádníků. Na místě po celou neděli uklízí naši lidé. Vše pečlivě uklidíme, letiště předáme v původním stavu,“ ubezpečil jeden z hlavních organizátorů tunningu Vladimír Kuba.

Primátor: Předběžný dojem je dobrý

Plochu letiště si pochvalovali i účastníci akce.

„Je to výborný prostor. Vejde se sem hodně lidí a není tu žádná tlačenice. Organizačně je to výborně zvládnuté,“ reagovala návštěvnice Aneta Petrů z Olomouce.

Přesun pivního festivalu z lazecké dráhy na letiště by tak ve světle zkušeností z uplynulého víkendu mohl být vhodnou variantou.

„Předběžný dojem je dobrý, dělat zásadní vyjádření bezprostředně po akci by bylo ovšem předčasné. Budeme muset vyhodnotit všechny detaily a vše pečlivě zvážit. Určitě se o tom budeme s pořadateli Pivního festivalu bavit,“ reagoval v mneděli po skončení akce primátor Novotný.

Karel Páral