Budovu Hodolanského divadla radnice prodala společnosti Endl + K podnikající ve výherních automatech. Na nabídku prodeje reagovala jako jediný zájemce a od města ho koncem minulého roku koupila za zhruba dvacet milionů korun.

Místní však už žádné další automaty ve čtvrti nechtějí.

Atmosféra v sále byla ve čtvrtek napjatá, nebylo si však komu přímo postěžovat. Pozvaní radní se omluvili, že nejsou v Olomouci a přijdou na druhou debatu ve středu.

Nevystoupil ani očekávaný Josef Endl.

Diskuzní panel tak tvořili jen předseda olomouckých zelených Michal Krejčí, předseda komise městské části Svatopluk Losert a Matěj Hollan za sdružení Občané proti hazardu a Brnění.

„Apelujeme na zastupitele, aby na únorovém zasedání odmítli zařazení divadla do nové vyhlášky k regulaci hazardu. Nenaplnili by tak podmínku kupní smlouvy a divadlo by zůstalo městu, které je může využít pro kulturu, či prodat – avšak nikoliv za účelem podpory hazardu," prohlásil Krejčí.

Budova, kde je na velké scéně od roku 1992 sklad Moravského divadla, potřebuje opravu. Rekonstrukce byla v plánu před lety, kvůli povodním však šly peníze jinam.

Před besedou se někteří zúčastnili prohlídky Hodolanského divadla. A pohled to byl dosti tristní. Ve velkém sále je utržený kus stropu, na několika místech zatéká, opadává omítka, plášť budovy je ve špatném stavu, krytina na střeše má desítky let.

Současná podoba interiéru Hodolanského divadla

Současná podoba interiéru Hodolanského divadla

Současná podoba interiéru Hodolanského divadla. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přijďte na zastupitelstvo

Radnice chce provozování heren regulovat novou vyhláškou, kterou koncem února bude projednávat zastupitelstvo. Podle návrhu nové normy vznikne kasino kromě Starých Hodolan také v Galerii Šantovka a osmadvacet heren z nyní povolených 85 zavře. To však bude až na konci příštího roku, do kdy je proti zrušení chrání zvláštní právní předpis.

Pokud chtějí dát lidé najevo svůj názor na toto řešení, měli by podle Matěje Hollana jít 25. února na zasedání zastupitelstva, kde se bude o vyhlášce rozhodovat.

„Vím, že v pondělí ráno musíme být většinou v práci, ale má to smysl. V budoucnu také můžete vyvolat referendum a od města se odtrhnout," prohlásil a dodal, že vystoupení na zastupitelstvu je třeba se předem přihlásit.

K Jelenovi přinesli členové občanského sdružení Hodolany petici proti zřízení kasina v bývalém divadle. Na místě sebrali prvních sedm desítek podpisů.

Může Moravské divadlo budovu v Hodolanech ještě zachránit? A nakolik by to přišlo?
Co ještě zaznělo na debatě o hazardu v Hodolanech?
A bude nová vyhláška olomoucké radnice o redukci heren ve městě vůbec k něčemu?
Čtěte v SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku 16. února