Česneku je podle pěstitele letos dostatek a nehrozí, že by jej zákazníci vysbírali během pár hodin.

Populární samosběr ve Vojnicích měl odstartovat v sobotu v 7:00. Pěstitel nakonec otevřel pokladny zhruba o hodinu dříve. Na pole už v tu dobu přijížděly desítky zájemců o kvalitní zeleninu.

„První zákazníci dorazili před šestou hodinou a nechtěl jsem je nechat čekat. Všechno zatím funguje dobře,“ kontroloval situaci pěstitel Ladislav Kašpar.

AKTUÁLNĚ: Samosběr pokračuje, cena klesla

Samosběr česneku ve Vojnicích u Olomouce pokračuje. Nedělní bouřky podmáčely terén, ale během pondělního dopoledne se již situace zlepšila. Cena od soboty, kdy samosběr odstartoval, klesla a nyní je kilogram vlastnoručně nasbíraného česneku za 60 korun. A podle pěstitele je ho stále dostatek – letos se u Vojnice sklízí plodina z trojnásobné výměry v porovnání s loňskou sezonou.

„Někteří lidé přijeli už brzy ráno, i když bylo dost bahno. Nyní už pole obsychá a za hodinu se bude prášit,“ popsal po 10. hodině podmínky po nedělních bouřkách pěstitel Ladislav Kašpar.

Cenu snížil na 60 korun za kilogram. Největší palice si už lidé během víkendu odnesli. „Menší zase mají delší trvanlivost a jsou ostřejší. Záleží, jak co komu vyhovuje,“ poznamenal Ladislav Kašpar.

Česneku je podle něj na poli stále dostatek a samosběr by měl pokračovat ještě minimálně v úterý.

Šest brigádníků na organizaci dopravy

Pěstitel neskrýval, že z ranního náporu zákazníků měl obavy.

„Loňský rok dopadl, jak dopadl, zatím obrovské poděkování lidem, že respektují pokyny,“ chválil zákazníky, kteří při příjezdu a odjezdu z pole dodržovali dopravní značení a parkovali pouze na vyhrazených místech.

Letos si pěstitel zapůjčil dopravní značky a na organizaci dopravy nasadil šest brigádníků. A aby se zájem o česnek rozložil do více dní, nasadil ceny, které v čase klesají. Zatímco v sobotu stojí kilogram česneku 80 korun, v neděli zaplatí zákazníci za stejné množství o 10 korun méně.

Vůně česneku a spokojení zákazníci

Lidí i tak přijelo více, než pěstitel očekával. Vzduchem se linula charakteristická vůně česneku a zákazníci vypadali spokojeně.

„Báli jsme se, že samosběr zruší kvůli bouřkám v posledních dnech. Ale jsme tady a ani není moc bahno. Česnek je krásný. Pokladen je dost. Nemá to chybu,“ chválil pěstitele manželský pár z Olomouce.

První hodiny samosběru bylo u Olomouce pod mrakem. Práce na poli nebyla tak úmorná. Někteří zákazníci brali česnek ve velkém a k pokladně nosili plné bedny a pytle.

„Dnes se česnek určitě nevysbírá, je ho dostatek a je pěkný. Pokračovat se bude minimálně zítra,“ hodnotil po první hodině samosběru Ladislav Kašpar.

„Jsem spokojený. A hlavně zákazníci, kvůli kterým to dělám,“ dodal pěstitel, jenž oblékl reflexní vestu, aby jej zákazníci rozpoznali a mohli se na něj obrátit, pokud by potřebovali poradit. Nezastavil se ani na chvíli.

Samosběr bude pokračovat i další dny

V neděli bude samosběr česneku pokračovat od 7:00. Naplánovaný je i na další dny – do vyprodání zeleniny.

Po sklizni česneku bude ve Vojnicích sezona pokračovat koncem srpna, kdy pěstitel nabídne k samosběru cibuli, melouny a rajčata.

Letos sortiment zredukoval. Zcela upustil od kořenové zeleniny a ke sklizni nebude ani zelí. Na výnosech těchto plodin se vloni podepsalo počasí a zejména hraboši.

Cena cibule může být vzhledem k očekávané úrodě a redukci nerentabilních plodin nižší než vloni.

„Osm korun, maximálně devět. Meloun podobně,“ prozradil pěstitel předpokládanou cenu - ne za jeden kus, ale kilogram zeleniny.

Sběr česneku přímo z pole letos nabídne také soukromý zemědělec Leon Vlček v Blatci u Olomouce. Zde se startuje 4. července v 7:00 a sklizeň pokračuje do vysbírání. Cena za kilogram ruského paličáků s natí činí 90 korun. Zákazníci budou moci na poli u obce pořídit i další zeleninu - brambory a cibuli.

SAMOSBĚR ČESNEKU

otevírací doba / cena za 1 kg:
29.6. (7.00 - 17.00)/ 80,- Kč
30.6. (7.00 - 17.00)/ 70,- Kč
1.7. (8.00 - 17.00)/ 70,- Kč
2.7. (8.00 - 17.00)/ 70,- Kč
3.7. (8.00 - 17.00)/ 60,- Kč
4.7. (8.00 - 17.00)/ 60,- Kč
Do vysbírání