Ti, kteří zvažují dárcovství, mají příležitost hned příští týden, kdy transfuzní oddělení pořádá Týden nových dárců.

„V současné době máme v evidenci na 8000 dárců, ale základna se zmenšuje a stárne. Lidí, kteří přijdou darovat poprvé a mají chuť se stát pravidelnými dárci, bohužel ubývá,“ podotkla lékařka Ivana Sulovská z transfuzního odděleníFNO.

Při běžném odběru se podle lékařky vezme dárci 470 mililitrů krve. „Největší spotřeba transfuzních přípravků býváu pacientů po těžkých autonehodách. Není výjimkou, že při takových operacích je třeba pět i více litrů krve, stává se, že jeden pacient spotřebuje za jediný den krev až od třiceti dárců,“ popsalalékařka.

Podle jejích slov není účelem odebrat v jediný den co nejvíce krve. „Jako každé jiné léčivo mají i krevní přípravky svou životnost. Je pro nás důležité, abychom měli průběžně dostatek zásob ve všech krevních skupinách. Jsme tedy rádi, pokud naši dárci docházejí pravidelně, přičemž muži mohou k odběru až čtyřikrát a ženy třikrát ročně. Pokud náhodou v některé skupině krev chybí nebo dojde-li k neočekávané události, jako je napříkladhromadnéneštěstí, zveme dárce pomocí telefonu a sms zpráv,“vysvětlilaSulovská.

Akce Týden nových dárců potrvá od 23. do 27. dubna a zájemci mohou přijít denně od 6.30do13.00hodin.Sseboubysi měli vzít občanský průkaz nebo pas a průkaz pojišťovny. „Večer před odběrem je třeba se vyvarovat tučným jídlům, v den odběruby měl dárce snídat nepřeslazené tekutiny a suché pečivo,alevžádnémpřípaděne hladovět,“upozornilalékařka. „Každý dárce má nárok na volno v den odběru a také na úlevu na daních ve výši dvou tisíc korun za každý odběr,“ dodala.