Zatímco ráno a v dopoledních hodinách byl kvůli uzavírce Pavlovického podjezdu na silnicích v městských částech Pavlovičky, Hodolany a Bělidla relativně klid, odpoledne se začaly tvořit dlouhé kolony.

Ty jsou jak na výjezdu z Olomouce na městském průtahu směrem na Bystrovany, tak i u takzvané myší díry, na Chválkovické i v ulicích městské části Bělidla, kudy vede objízdná trasa pro nákladní automobily.

„Od Olmy jsem odbočil na Libušinu a tam byla kolona v opačném směru až po Olpran. Na Chválkovické to taky jen popojíždělo, a to od Týnečka směrem na centrum," popsal situaci řidič Jindřich Kubíček krátce před 16. hodinou. 

Dělníci pracují na opravě podjezdu v Pavlovičkách. Je to součást modernizace železničního uzlu Olomouc. 1. dubna 2015

Dělníci pracují na opravě podjezdu v Pavlovičkách. Je to součást modernizace železničního uzlu Olomouc. 1. dubna 2015
Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Komplikace a zdržení každý den

Policisté upozorňují, že se zácpami a zdržením bude nutné počítat.

„Jde o frekventovaný úsek, ve špičce tam dopravní komplikace budou každý den. Ti, co nemusí tímto úsekem projíždět nebo mají jinou alternativu, ať ji volí, a zbytek, který tam jet musí, ať se obrní určitou trpělivostí. Problémy tam budou," komentoval odpolední situaci policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policisté aktuální situaci stále sledují.

„Je to první den objížďky, kdy někteří řidiči o uzavírce ani nevěděli, jiní v dalších dnech zvolí jinou cestu, takže dnes to je náročnější," dodal mluvčí.

Přetížený je v odpolední špičce i městský průtah, kam se přelévá doprava jak kvůli uzavřenému podjezdu, tak i kvůli uzavírce Wolkerovy ulice v centru města.

V Divišově ulici je ve směru od Hodolan do Pavloviček uzavírka. Cesta funguje jen jednosměrně

V Divišově ulici je ve směru od Hodolan do Pavloviček uzavírka. Cesta funguje jen jednosměrně. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Zavřená cesta od Hodolan

Uzavírka na tahu z centra Olomouce na Šternberk začala ve středu, potrvá do 17. června. U podjezdu v Pavlovičkách se až do léta bude pracovat na modernizaci kolejiště olomouckého nádraží.

Ve směru z centra uzavírka řidiče nepustí do podjezdu za křižovatkou u Senima.

Neprojedou ale ani spojením z Hodolan do Pavloviček přes Divišovu ulici. Ta je nyní jen jednosměrná, průjezdná ve směru od Pavloviček ke křižovatce u hodolanského divadla. 

Dopravu na křižovatce Divišovy ulice s ulicí Milady Horákové (u "myší díry") ve špičce řídí policisté. 

Policie řídí dopravu na křižovatce u Myší díry. 1. dubna 2015

Policie řídí dopravu na křižovatce u Myší díry. 1. dubna 2015. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Začátek bez kolapsu

Středeční dopolední začátek uzavírky se překvapivě obešel bez vážnějších komplikací a velkých ucpávek.

Kolony se dopoledne netvořily v Hodolanech ani na objízdných trasách. Že uzavírka na úvod prvního dne nezapříčila dopravní kolaps, potvrdila i policie.

„Do současné chvíle, jsme zatím nic nezaznamenali. Průběh byl prozatím poklidný, nicméně kolony se budou tvořit, protože se jedná hlavní trasu. Důležité je sledovat dopravní značení. Řidiči musí počítat i s časovou rezervou, průjezd bude časově náročnější, než když je to otevřené," hodnotil před polednem situaci v Pavlovičkách a objížďkách policejní mluvčí Josef Bednařík.

Některé motoristy až překvapilo, jak byl dopoledne provoz plynulý.

„Když jsem jela po okruhu do Hodolan, na světelné křižovatce stála tři auta. Hodolanská ve směru do Pavloviček byla v tu chvíli prázdná. Bez problému jsem projela i vedlejšími ulicemi za uzavírku až k hospodě Na pile do Pavlovické ulice," popisovala aktuální situaci po desáté hodině Olomoučanka Martina Poláková.

Divišovou ulicí ve směru od Pavloviček do Hodolan vede objížďka zavřeného podjezdu. 1. dubna 2015

Divišovou ulicí ve směru od Pavloviček do Hodolan vede objížďka zavřeného podjezdu. 1. dubna 2015
Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Čekal jsem kolonu, je to v pohodě

Několik aut stálo z obou stran „Myší díry".

„Čekal jsem kolonu až ke Gorazdovi. Je to úplně v pohodě," hodnotil dopoledne Jiří Pospíšil.

Větší komplikace nebyly ani ráno, když lidé cestovali do práce. Na objízdných trasách se kolony netvořily.

„Když jsem jela o půl osmé, větší provoz jsem nepozorovala. Ale určitě se zvedne, to bývá vždycky, když se zavře šternberská," zhodnotila situaci Olga Utíkalová ze samotišského úřadu.

Doplnila, že víc aut po objízdné trase na Šternberk, která vede od kruhového objezdu u Bystrovan, Droždín a Samotišky zpět do Olomouce – Chválkovic, přibude zřejmě odpoledne.

„Objížďka je jednosměrná, takže si myslím, že bude provoz odpoledne náročnější," sdělila.

Kudy objížďkou?

Podjezd v Pavlovičkách, kterým projíždějí motoristé z centra Olomouce na Šternberk a zpět je od středečního rána uzavřený až do 17. června.

Projet smí pouze autobusy veřejné dopravy a složky integrovaného záchranného systému. Řidiči by proto měli počítat se zdržením.

Objízdná trasa povede řidiče jedoucí od Šternberka Divišovou ulicí pouze v jednom směru, a to od Šternberku do Olomouce-Hodolan.

Zjednosměrnění souvisí se zásahem soukromého investora, který buduje na Bělidlech nový nákupní park.

Například pokud pojedou řidiči z Hlušovic do práce poblíž centra Olomouce, vydají se po Divišově ulici na Hodolanskou a po průtahu.

Když se budou vracet domů, vyznačená objížďka je zavede na konec města ke kruhovému objezdu u Peugeoutu, dále přes rondel u Bystrovan, Droždín a Samotišky zpět do Olomouce-Chválkovic.

Oprava má skončit 17. června, tedy den před prvním zápasem fotbalového šampionátu hráčů do jednadvaceti let na olomouckém Andrově stadionu.

SOUVISEJÍCÍ: Wolkerova je zavřená kvůli opravě trati, ucpalo to průtah

Uzavírky a objížďky v Olomouci jaro - léto 2015
Uzavírky v Olomouci jaro - léto 2015