„ Neznámý pachatel v minulém týdnu někdy ze čtvrtka na pátek poškodil v olomouckém parku památník osvobození a to tak, že jej na pěti místech posprejoval zlatou barvou. Způsobená škoda nebyla prozatím vyčíslena,“ informovala v pondělí policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Policie již v pátek zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci proti dosud neznámému pachateli. „V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli v krajním případě až tři roky za mřížemi,“ uvedla policejní mluvčí.

Na spodní část památníku, který připomíná osvobození od německé okupace za druhé světové války, letos v březnu někdo nasprejoval černou barvou hákové kříže. Nebylo snadné je z pískovce odstranit. Odborné firmě se to nakonec podařilo. Policie počátkem září sdělila, že případ odložila – pachatele se nepodařilo dopadnout.

Výstaviště Flora další vandalský útok odsoudilo. Bude se muset opět obrátit na restaurátora, aby dostal barvu z památky pryč. „Ve spolupráci s majetkoprávním odborem magistrátu nyní budeme hledat cesty, jak barvu šetrným způsobem odstranit,“ reagovala ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.