Motoristé i cestující příměstské dopravy se proto musejí připravit na změny a omezení.

Kromě rondelu vzniknou v jeho blízkosti nové zastávky, chodníky, parkovací stání a opraví se i napojující komunikace.

Hlavním cílem kruhového objezdu je zvýšení bezpečnosti v nepřehledné křižovatce.

„Jde o obrovskou plochu asfaltu. Nesplňuje ani předpisy, které platí pro výstavbu komunikací. Podle odborníků je kruhový objezd nejlepší možnou variantou. Jednak snižuje rychlost a také najíždění do křižovatky je bezpečnější,“ řekl Rudolf Pečinka, starosta Dolan.

Výstavba je rozdělená na dvě etapy. Při první nebude průjezdný směr od místní hasičské zbrojnice, která vede dále na Bělkovice – Lašťany.

Silnice se bude totiž opravovat souběžně s pracemi v křižovatce na návsi, kde bude platit částečné omezení. Objízdná trasa povede po komunikaci za zdejším potokem, kde v současnosti platí zákaz průjezdu. Bude obousměrná.

„Za hasičskou zbrojnicí budou projíždět jak autobusy, tak i vozidla do 12 tun. Vysokotonážní doprava bude jezdit na Bělkovice,“ popsal starosta.

První etapa je datovaná do 16. října. Po celou dobu budou místní, kteří jezdí linkami 700, 711, 875, 716 a 793 využívat náhradní autobusovou zastávku, která bude stát právě na zmíněné objížďce.

Autobusové linky s číslem 701 a 707 pojedou po stávající trase a zastaví za restaurací ve směru na Pohořany. O změnách informovala společnost Veolia Transport Morava.

Během první etapy vzniknou na opravené komunikaci nové autobusové zastávky, které budou autobusy jedoucí ve směru z nebo do sousedící obce Bělkovice – Lašťany obsluhovat cestují od 17. října.

Od tohoto termínu začíná druhá etapa a na náhradní zastávku za potokem budou zajíždět autobusy 701 a 707. Neprůjezdný bude směr od kostela.

Podle slov starosty Pečinky se mezi místními objevilo několik nesouhlasů s výstavbou rondelu.

„Bohužel musí dojít k vykácení několika stromů, které však nejsou v dobrém stavu, jako je například jedna lípa, která stojí na ostrůvku se sloupem svatého Jána. Do zájmu se dostala i borovice, která slouží jako obecní vánoční strom. Měli jsme ovšem podmínku, aby zůstala stát. Na neštěstí však došlo k porušení dvou kořenů, když jsme dělali výměnu plynovodu. Bude záležet, jestli to zvládne,“ podotknul starosta.

Promění se i ostrůvek s památníkem

Termín dokončení prací je stanovený na polovinu ledna.

„Myslíme si, že stihneme do zámrazu většinu nutných zásahů. Terénní úpravné práce lze dodělat na jaře,“ vypočítal Pečínka.

Obec bude do stavby investovat zhruba 5 milionů korun, kraj pak zaplatí přes 20 milionů. V obci vznikne kruhová křižovatka, opraví se napojující komunikace, chodníky. Vzniknou nové zastávky, parkovací stání.

„Svou proměnou projde také stávající ostrůvek s památníkem. Upraví se k němu přístup formou nových chodníků, posezení zde zůstane, ale prostor bude zrekultivovaný,“ uzavřel Jan Haničák z odboru investic a evropských programů na Krajském úřadě v Olomouci.

Rondel v Dolanech bude v pořadí již pátou okružní křižovatkou na cestě pod Svatým Kopečkem mezi výpadovkou na Lipník a cestou na Šternberk. Po rondelu "u Peugeotu", v Bystrovanech a Samotiškách slouží motoristům od začátku prázdnin i nový kruhový objezd v Tovéři.