Do práce se v něm díky darovaným stovkám tisícům korun pustí prostějovští ochránci přírody. Zdrojem financí je grant ČSOB.

„Nyní probíhá průzkum odrůd stromů. Na sklonku července bude kulatý stůl, sady projdeme s odborníky a historiky. Na počátku srpna se už pustíme do kosení tamních botanicky cenných suchomilných trávníků," přiblížila Petra Orálková z Ekocentra Iris v Prostějově.

Na podzim bude následovat výřez nežádoucích dřevin – například šípků. V zimě se pak ochránci pustí do prořezů. „Půjde o zdravotní řez třešní," uvedla Orálková.

Sad čekají i dosadby. „Chceme v něm mít nejen stávající odrůdy, ale také ty ostatní, které rostou jinde na Kosíři," řekla Petra Orálková s tím, že u výsadeb budou pomáhat i děti.

V sadu nad Čelechovicemi rostou třešně, švestky a jabloně. Stromy jsou staré zhruba osm desetiletí.

Sad je cenný nejen kvůli krajovým odrůdám ovoce.

„Žijí v něm také vzácní brouci jako například krásně vybarvený krasec třešňový," upozornila Petra Orálková.

Pro krasce i ostatní zástupce hmyzí říše přidají ochránci do sadu hmyzí hotely a broukoviště.

Sad má čtyři hektary. „Získaný grant pokryje náklady na úpravu jeho poloviny. Pro zbylou část již žádáme o podporu z dalších zdrojů," zmínila se pracovnice Ekocentra Iris.

Banka podporuje obnovu krajiny

Peníze na obnovu části sadu získali prostějovští ochránci z grantu ČSOB pro podporu regionů.

„Všechny nás potěšilo navýšení počtu kvalitních projektů. Vybrat mezi nimi tři nejlepší bylo opravdu náročné. Věříme, že jsme vybrali projekty, jejichž realizace zvýší kvalitu života lidí v regionu a potěší nejen lidi z dané obce, ale všechny, kteří tato jedinečná místa někdy navštíví," ko­mentovala letošní ročník Velkých komunitních grantů Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Králíková vysvětlila, že prostřednictvím tohoto programu podporují obnovu kulturní krajiny a přímou péči o životní prostředí, přičemž jednou z hlavních podmínek úspěchu projektu je aktivní zapojení místní komunity do jeho příprav a realizace. Žadatelé získávají částku ve výši 200 až 300 tisíc korun.

V letošním ročníku Velkých komunitních grantů ČSOB uspěly Česká společnost ornitologická s projektem Josefovské louky (Jaroměř, Královéhradecký kraj, grant ve výši 299 tisíc korun), Obec Nečín s projektem Lesní zahrada s herním mobiliářem v přírodním stylu a pobytovými plácky pro zážitkovou pedagogiku(okres Příbram, Středočeský kraj, grant ve výši 290 tisíc korun) a Český svaz ochránců přírody, Regionální sdružení Iris s projektem Obnova ovocných sadů na Kosíři (Prostějov, Olomoucký kraj, grant ve výši 300 tisíc korun).

ČSOB tak rozdělila celkem 889 tisíc korun.