Stavební povolení na 7,6 kilometru dlouhý úsek D55 vydané v polovině ledna napadla počátkem února zemědělská společnost Agra Velký Týnec.

Proměna průtahu Skrbení, 12. května 2021
Proměna průtahu Skrbení jde do finále, takto teď vypadá

Plánovaná trasa vede přes areál živočišné výroby na okraji Krčmaně, kde Agra chová na 600 kusů skotu.

Autostráda podle nich odřízne prostor, kde se krávy pasou a odpočívají. Zemědělci vytýkali absenci podstatných závazných stanovisek a kritizovali, že rozhodnutí je v rozporu s právními předpisy.

Nedůvodné námitky

Firma se dožadovala protihlukové stěny, která by měla vyrůst mezi kravínem a autostrádou. Poukazovali, že stálým hlukem trpí zvířata jak po stránce fyzické, tak psychické, hluk snižuje schopnost reprodukce a dojivost.

Plánovaná stavba dálnice D55 v km 4.600 až 4.750 prochází areálem živočišné výroby společnosti Agra Velký Týnec., 18. února 2021
Zemědělci napadli povolení pro D55 do Kokor. Co požadují?

„Ministr dopravy jako odvolací správní orgán zamítl rozklad společnosti Agra Velký Týnec a potvrdil tak povolení stavby dálnice D55 v úseku Olomouc – Kokory. Patnáctým dnem po vyvěšení na úřední desce, 27. května, nabude rozhodnutí ministra stejně jako tímto potvrzené stavební povolení právní moci,“ informoval Deník mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Námitky zemědělců vyhodnotila rozkladová komise ministerstva jako nedůvodné. V předchozím řízení nebyly podle odůvodnění shledány vady ani porušení právních předpisů, které by byly důvodem ke změně či zrušení stavebního povolení.

ŘSD tedy bude mít v ruce pravomocné stavební povolení, na jehož základě může zahájit další kroky k realizaci stavby. Pravomocné rozhodnutí ministra může firma případně napadnout ještě správní žalobou u příslušného správního soudu.

Novou estakádu v Přerově-Předmostí zprovoznili 4. května 2021. Dopravě ve městě to však neuleví, naplno se rozjela stavba kruhového objezdu u Lidlu.
Estakáda otevřela, po nové cestě od Olomouce už proudí auta. Podívejte se

Začátek stavby na jaře

Předseda představenstva společnosti Agra Velký Týnec Miroslav Wrana se k rozhodnutí odvolacího orgánu ministerstva nevyjádřil a odkázal na advokátku, která společnost v kauze zastupuje.

„Až se seznámíme s rozhodnutím, společně s klientem vyhodnotíme, jak budeme dále postupovat,“ sdělila Deníku právní zástupkyně Petra Hrachy.

Nový úsek D55 se má začít stavět příští rok na jaře. Jak na twitteru sdělil generální ředitel ŘSD Radek Mátl, výběrové řízení by mělo být vypsáno ke konci letošního roku.

V současnosti probíhá majetkoprávní příprava a zpracování zadávací dokumentace.

Vizualizace čtyřproudé silnice I/46 Týneček - Šternberk
Autostráda Olomouc - Šternberk? ŘSD jde pro důležité razítko

Krčmaň: Zůstane po nich brownfield

V Krčmani přivítali, že přípravy stavby mohou postupovat kupředu.

„Jsme rádi, že to tak dopadlo,“ komentoval rozhodnutí ministra dopravy starosta Zdeněk Jančo.

Zároveň neskrýval obavy z osudu lokality na okraji vesnice.

„Začali tam provádět nějaké opravy, což je dobře. Nicméně uvidíme, co z toho všeho vyvstane pro obec,“ naznačil.

Obec ve vyjádření k rozkladu, které ministerstvo zmínilo v odůvodnění, poukázalo na to, že firma má areál ve Velkém Týnci a v Krčmani provozuje část živočišné výroby ze „spekulativních důvodů“.

„Pravděpodobně do doby, než se jí podaří zrealizovat nový areál ve Velkém Týnci. Poté, co opustí areál v Krčmani, zůstane zde nevzhledný a nebezpečný brownfield,“ napsala obec.

Zchátralou zemědělskou váhu v Příkazích Kateřina Rysová s manželem opravili. Výletníkům tam nabídnou točenou zmrzlinu.
Originální zmrzlinárna: manželé na Olomoucku opravili starou váhu u cesty