Těsně před dokončením je jak most u Čekyně, tak i mezi Vinary a Lýskami.

Práce na dálnici D1 se díky příznivému počasí neodchýlily od harmonogramu a dílo by mělo být kompletní na podzim příštího roku.

Stavebníkům přálo nejen během letních měsíců, ale i v říjnu a listopadu počasí - práce tedy probíhaly nepřetržitě a bez přerušení.

Až na detaily, jako je montáž zábradlí, jsou hotové mosty u Čekyně a Vinar a čeká se jen na to, zda vydá stavební úřad povolení k jejich užívání. Se zprovozněním se počítá koncem listopadu nebo v prosinci.

Úsek dálnice je z více než poloviny hotový a zbudována byla podstatná část mostních objektů.

V příštím roce na jaře se začne pracovat ve vozovkách na hlavní trase, ale také na kanalizaci a protihlukových stěnách.

Rozsvícení vánočního stromu v Olomouci, 23. listopadu 2018
Olomoucký vánoční strom už svítí, dostal jméno...
Srpen 2018. Stavba dálnice D1 Lipník - Přerov u Buku
Rozestavěná D1 z Lipníku už připomíná dálnici. Podívejte se, jak šel čas

24 mostů, čtyři křížení

„Za město Lipník jsem spokojený, protože stavba D1 v úseku mezi Lipníkem a Přerovem významně pokročila a do provozu bude určitě předána na podzim příštího roku tak, jak se předpokládalo,“ zhodnotil starosta Lipníku Miloslav Přikryl, který se pravidelně účastní informativních schůzek o průběhu stavby.

Podle něj firma Skanska, která práce provádí, technicky posílila.

„Nejsložitější úsek je v katastru Lipníku a napojení D1 v úseku Lipník -Trnávka,“ poznamenal s tím, že tyto práce jsou v plánu až v příštím roce.

Stavba dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem se naplno rozběhla v roce 2016 a úsek o délce 14 312 metrů má být kompletní na podzim 2019.

Součástí obří investice akce je zbudování čtyřiadvaceti mostů, čtyř mimoúrovňových křižovatek, osmi protihlukových stěn a jednoho oboustranného odpočívadla na trase. Trvalý zábor do zemědělského půdního fondu je 107 hektarů.

S občany Dluhonic jednal v úterý odpoledne o dálnici D1 z Říkovic do Přerova premiér Andrej Babiš. Na debatě nechyběl ani šéf ekologické organizace Děti Země Miroslav Patrik. Přítomni na jednání byli i zástupci vedení Ředitelství silnic a dálnic.
Babiš v Přerově nabídl kompenzaci "za blbě vyprojektovanou dálnici"

Auta se z dálnice nahrnou do města

Jediný, kdo má z dokončení úseku D1 u Lipníku vrásky na čele, je město Přerov.

Stavbu navazujícího úseku mezi Říkovicemi a Přerovem totiž blokují aktivisté Děti Země, a tak hrozí, že se auta po zprovoznění dálnice od Lipníku nahrnou do Přerova.

Už teď je přitom situace ve městě komplikovaná - stačí jedna uzavírka komunikace, a řidiči stojí v dlouhých kolonách.

Přerov navíc v příštím roce čekají velké dopravní akce - staví se mimoúrovňové křížení v Předmostí a v plánu je i průpich.

U Nákla se dobývá štěrkopísek přes 20 let
Vzniknou u Nákla další jezera? Jasno bude do roka
Co bude s tramvajemi, které před volbami využívali pro svoji kampaň lidovci?
Co bude s tramvajemi u bazénu? Majitelé mají velké plány

V Přerově to houstne, řidiči jsou naštvaní

Náročné období, které má zatím spoustu neznámých, se stalo i tématem debaty na jednání městského zastupitelstva tento týden v pondělí.

Doprava v Přerově totiž houstne čím dál více, autobusy nabírají zpoždění a řidiči jsou naštvaní.

„Staví se mimoúrovňové křížení a s ním bude souviset i dopravní uzavírka v Polní ulici, která je páteřní komunikací. Z minulosti přitom víme, že jakékoliv omezení v Polní znamená katastrofální situaci v celém městě. Nedovedu si v tuto chvíli představit, kudy bude možné projet,“ konstatoval náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

I kvůli náročné dopravní situaci v příštích letech zřídilo město funkci uvolněného radního pro dopravu, kterým se stal Tomáš Navrátil (ANO).

„Chceme za město také podávat pravidelné výstupy o dopravní situaci a aktuálních omezeních,“ podotkl radní Petr Vrána (ANO).

Sněžná děla v lyžařském areálu v Hlubočkách
Sjezdovky u Olomouce vyhlíží sezonu. Vody na sníh mají prý dost
Rekonstrukce silnice III/4468 v úseku mezi obcemi Štarnov a  Štěpánov, místní část Benátky, která byla hlavně na okrajích samá díra a dvě vozidla se míjela jen s obtížemi, zahrnuje sanaci rozbitých okrajů a pokládky nového dvouvrstvého asfaltového povrchu
Opravy silnice u Štarnova jsou v půlce. Kdy tam pustí auta?
Rekonstrukce silnice III/4468 v úseku mezi obcemi Štarnov a  Štěpánov, místní část Benátky, která byla hlavně na okrajích samá díra a dvě vozidla se míjela jen s obtížemi, zahrnuje sanaci rozbitých okrajů a pokládky nového dvouvrstvého asfaltového povrchu
Opravy silnice u Štarnova jsou v půlce. Kdy tam pustí auta?