Na cílené kontroly se celníci zaměřili především během letních měsíců, které jsou charakteristické zvýšeným pohybem vozidel na zpoplatněných komunikacích.

„Od června letošního roku do doznívající zářijové turistické sezóny zaznamenali olomoučtí celníci 867 přestupků a udělili v souvislosti s nezakoupenou elektronickou dálniční známkou pokuty za víc jak 1,25 milionu korun,“ informoval mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.

Od začátku ledna do konce září celníci uložili 1722 řidičům, kteří jeli po dálnici bez elektronické známky, souhrnné pokuty za téměř dva a půl milionu korun.

Nový systém elektronických dálničních známek funguje od začátku letošního roku. Místo papírového kuponu by si řidiči měli pro jízdu na dálnicích koupit elektronickou vinětu.

Systém kontroly je dvojí, buď mobilní či stacionární. V prvním případě se jedná o kamery na vybraných mýtných branách a v druhém o přenosné sady, které mají k dispozici ve vozidlech celníci. V obou případech systém vyhodnocuje, zda má konkrétní vozidlo zaplacený dálniční poplatek.

Elektronickou dálniční známku si motoristé mohou pořídit na www.edalnice.cz