Kasační stížnost proti rozhodnutí krajského soudu podalo jak Ministerstvo dopravy ČR, tak Ředitelství silnic a dálnic ČR. Obě stížnosti se podle Nejvyššího správního soudu musely na základě výzvy soudu doplňovat. O kasačních stížnostech nemusí být rozhodnuto ve stejnou chvíli.

Jak zjistil Olomoucký deník, věc je senátem vedena v přednostním režimu. Rozhodnuto by tak mohlo být v řádu měsíců.

„S ohledem na množství věcí, které dotyčný senát vyřizuje, ale nelze v tuto chvíli odhadovat, kdy by o věci mohl rozhodnout,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Tisíce aut pod okny

Na odklonění tranzitní dopravy mimo obec na připravovanou dálnici D55 Olomouc – Kokory, netrpělivě čekají v Krčmani.

„Věříme, že to snad brzy dopadne a termín zahájení stavby už nebude nijak ohrožen,“ reagoval Zdeněk Jančo, starosta Krčmaně, kterou stávající silnice I/55 protíná a lidem pod okny denně hlučí a smrdí tisíce projíždějících automobilů.

Hustá doprava na silnici I/55 v Krčmani - 22. března 2022

Doprava na silnici I/55 v Krčmani - 22. března 2022 | Video: DENÍK/Daniela Tauberová

Probíhá příprava staveniště

Optimismus, že se kvalita života v obci brzy zlepší, dodává lidem pohled na pole u Krčmaně, kde už firma začala připravovat staveniště budoucí dálnice D55. Kácí stromy a keře a začne odvážet ornici v trase dálnice.

„Aktuálně probíhá představební fáze čili příprava staveniště. Předmětem prací je kácení dřevin či skrývka ornice,“ sdělil počátkem března mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký. „Vysoutěžená firma Eurovia zajistí přípravu za cca 24 milionů korun bez DPH,“ uvedl.

ŘSD má vykoupenou většinu potřebných pozemků. O některých parcelách se však stále jedná. „Výkupy stále probíhají, vykoupeno je 95 procent pozemků,“ upřesnil mluvčí.

Realizace D55 Olomouc – Kokory je nyní v představební fázi. V aktualizovaném infoletáku ke stavbě počítá ŘSD se zahájením stavby v roce 2023. Jezdit by se mělo v roce 2026.

Krajský soud v Ostravě vloni v listopadu vyhověl žalobě společnosti Agra Velký Týnec, zrušil rozhodnutí ministra dopravy ve věci stavby „D55 5501 Olomouc – Kokory“ a vrátil věc k dalšímu řízení. Ministerstvo dopravy podalo proti rozsudku krajského soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu ČR.

Zemědělci se nevzdali

Společnost Agra Velký Týnec se nevzdala poté, co neuspěla s rozkladem podaným proti rozhodnutí ministerstva dopravy, jímž byla stavba dálnice „D55 5501 Olomouc – Kokory“ povolena. Zemědělci chovají na okraji Krčmaně v blízkosti budoucí dálnice na 600 kusů skotu. Autostráda jim odřízne prostor, kde se krávy pasou a pod dálničním tělesem přijde firma o starou kalovou jímku. Ta bude postavena nově na jiném místě.

Podle krajského soudu je hlavní problém v koordinaci výstavby souvisejících staveb: nová kalová jímka a další objekty v zemědělském areálu. Nutné je doplnit podmínku, která upraví předstih výstavby objektů v areálu zemědělské společnosti a podmíněnost demolice kalové jímky výstavbou nové.