„V rámci stavby dálnice D55 Olomouc – Kokory technika rovná podloží a naváží podkladní materiál na rozprostřenou geotextilii,“ popisoval před pár dny regionální mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miroslav Mazal.

Proběhly také odborně dozorované sanace i hutnící pokusy. „Stavební ruch se odehrává na polích podél původní silnice I/55, kde vede plynulý provoz,“ dodal mluvčí.

Vizualizace dálnice D35 v úseku Džbánov - Litomyšl
Další kus D35 z Olomouce na Hradec má stavební povolení

ŘSD zahájilo stavbu 7,6 kilometru dlouhého úseku Olomouc – Kokory na konci dubna. Řidičům by měl začít sloužit v roce 2025.

Úlevu přinese nová autostráda lidem v Krčmani, odkud obchvat odvede tisíce aut, které vesnicí denně projíždějí po kapacitně nedostačující silnici I/55.

V Litovli v pondělí 19. června začne úplná uzavírka silnice II//449 v Palackého ulici -  od kruhového objezdu po železniční vlečku. Potrvá do pátku 30. června
Kdo nemusí, ať nejezdí. V Litovli zavře hlavní příjezd od Olomouce

ŘSD odstartovalo klíčovou stavbu, i když společnost Agra Velký Týnec podala odvolání proti povolení na některé související objekty.

„Stavební povolení na hlavní trasu je v právní moci. Práce, které jsou nejklíčovější, můžeme zahájit bez problému. Dílčí objekty by posléze bránily výstavbě, ale nejsou to objekty na kritické cestě,“ vysvětloval při zahájení stavby ředitel ŘSD Radek Mátl s tím, že ŘSD se zemědělskou společností jedná.

Dálniční úsek z Olomouce do Kokor staví společnost EUROVIA CS, která ŘSD předložila nabídkovou cenu 1,95 miliardy korun, bez DPH.

Kruhový objezd u Globusu, na který je provizorně napojen západní obchvat Olomouce. Už od roku 2007.
Konec špuntu u Globusu, obchvat má povolení. Kdy začne stavba

Pokračování v roce 2025

ŘSD současně připravuje také druhou část z Kokor do Přerova, kde výstavbu zdrželo odvolání Rokytnice a vlekoucí se soudní jednání. ŘSD se s obcí dohodla o pokračování přípravy dálniční stavby, kterou již nebude blokovat, a ŘSD naopak přislíbila spolupracovat v rámci přípravy cyklostezek.

Vizualizace budoucí dálnice D35 mezi Mohelnicí a Starým Městem
Kdy dostaví D35 z Olomouce do Hradce? Tady je aktuální mapa s termíny

Na zbylý úsek do Přerova má ŘSD dokumentaci pro stavební povolení a zahajuje majetkoprávní přípravu.

„Během příštího roku plánujeme vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele, abychom mohli následně v roce 2025 stavbu zahájit,“ uvedl koncem dubna Radek Mátl.

Součástí páteřní silniční stavby mezi Olomoucí a Přerovem je také oboustranná odpočívka Majetín, která však podle ŘSD bude zprovozněna až společně s dálničním úsekem z Kokor do Přerova.