ŘSD uzavřelo smlouvu s vítězem veřejné zakázky, jak ve středu informoval generální ředitel Radek Mátl: „ŘSD uzavřelo smlouvu se společností EUROVIA CS na realizaci akce “D55 5501 Olomouc - Kokory” za nabídkovou cenu 1 947,999 milionů korun.“

Zahájení výstavby nového úseku autostrády v Olomouckém kraji nic nebrání. Na stavbu je vydáno stavební povolení, které je pravomocné.

„Realizace stavby 7,6 kilometru dlouhého úseku dálnice D55 začne v dubnu,“ potvrdil ve středu Mátl na Twitteru.

Vizualizace budoucí dálnice D35 mezi Mohelnicí a Starým Městem
Kdy dostaví D35 z Olomouce do Hradce? Tady je aktuální mapa s termíny

Na budoucím staveništi finišují přípravné práce. V akci jsou desítky kusů techniky. Sklápěče, nakladače a buldozery odstraňují z trasy ornici. Z plochy trvalého záboru má být podle údajů ve veřejné zakázce skryto celkem 117 642 kubíků ornice. Uložena bude na takzvané mezideponii a následně rozprostřena na určená místa. Skrývka začala počátkem loňského roku u Majetína a aktuálně je těžiště prací v úseku mezi Krčmaní a Velkým Týncem.

Úsek dálnice z Olomouce do Kokor řešily soudy poté, co společnost AGRA Velký Týnec napadla stavební povolení. Zemědělci se obávají dopadů stavby na areál na okraji Krčmaně, kde chovají skot. Spor skončil u Nejvyššího správního soudu. Ten ale vyhověl stížnosti Ministerstva dopravy a ŘSD. Zemědělci neuspěli ani se stížností u Ústavního soudu.

Dálniční estakáda D46 v Prostějově bude od konce března částečně uzavřena
Hanáckou dálnici opět zaškrtí opravy, zavřou i sjezd do Prostějova

Celkem 7,6 kilometru dlouhý čtyřpruhový úsek je součástí tahu dálnice D 55 Olomouc – Přerov – Hulín – Otrokovice – Břeclav a povede od křižovatky s dálnicí D35 v Olomouci před obec Kokory. Navázat má bezmála šestikilometrový úsek Kokory – Přerov, který by se měl podle aktualizovaného infoletáku ke stavbě začít budovat v roce 2025.

ŘSD chce nový úsek D55 uvést do provozu je konci roku 2025. Úlevu to přinese zejména lidem v Krčmani, odkud obchvat odvede tisíce projíždějících aut ze stávající silnice I/55.

V trase dálnice z Olomouce do Kokor je jedna mimoúrovňová křižovatka, oboustranná dálniční odpočívka, šest dálničních mostů, jeden nadjezd a jeden ekodukt. Součásti stavby jsou přeložky křižujících komunikací, cyklotras, vodotečí a sítí dopravní a technické infrastruktury.